ANKARA HABERLERİ

Engelli kadınların istihdamı için önemli adımlar atılacak

Hürriyet Haber
17.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, özürlüler için eğitim, iş ve sosyal yaşamda var olan boşluk alanların doldurulmasına yönelik gayret içinde olduklarını söyledi.

Hürriyet Haber

Türkiye Körler Federasyonu’nun organizasyonunda düzenlenen “Ulusal ve Uluslararası Kör ve Az Gören Kadınların Mesleki Eğitimi, Mesleki Rehabilitasyonu, İstihdamı ve Sosyal Hayata Uyumu” konulu sempozyumda konuşan Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, bakanlık bünyesinde yeni oluşturulan genel müdürlükler ve çalışma konuları üzerinde bilgi verdi.

Kadının genel anlamda toplumda yer almasında birtakım sıkıntılar bulunduğunu dile getiren Çiftçi, “Ben de bir kadın yönetici olarak bunu itiraf ediyorum doğrusu” dedi.

Birbirimize destek olalım

Kadın ve erkeklere bakışlarının, kadın artı erkek şeklinde olduğunu dile getiren Çiftçi, “Çünkü kadınla erkek bir olmadan bu dünyanın doğal işleyişi, dengesi bozulacak. O yüzden biz birlikte olmayı, her anlamda birbirimize destek olmayı talep ediyoruz” diye konuştu.

Zincirin zayıf olduğu yerden kopması gibi toplumun da en zayıf olduğu yerden zedeleneceğini ifade eden Çiftçi, bu açıdan hem kadının hem de özürlü kadının güçlendirilmesinin iki kat önem taşıdığını söyledi.

Eğitim, istihdam, evlilik gibi konularda özürlü erkeklerin özürlü kadınlara göre pek çok daha avantajı bulunduğunu ifade eden Çiftçi, “Bakanlığımız ve genel müdürlüğümüz gerek kadınlar ve gerekse özürlüler için büyük boşluk alanları olduğunun bilincinde. Bu boşluk alanların doldurulmasına yönelik bir gayret içindeyiz. Planlamalarımızı yapıyoruz. En kısa süre içinde bir yıllık bir süre zarfında gerekli mevzuat değişikliklerini yapıp, bu sorunların en azından hukuken yaşanmaması için gerekli alt yapıyı oluşturmak istiyoruz” dedi.

Eğitim imkanı düşük

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Zühal Samlı da Türkiye’de kadın olmanın zor olduğunu, ancak engelli kadın olmanın daha da zor olduğunu söyledi. Kadın nüfusunun büyük oranını oluşturan engelli kadınların eğitim imkanlarının düşük olduğuna işaret eden Samlı, bu nedenle bu alandaki sorunların büyük olduğunu ifade etti. Samlı, partide oluşturulan bir komisyonda bu alandaki sorunlara çözüm üretecek çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Samlı, konuşmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın adında “kadın” isminin yer alması için Bakan Fatma Şahin’e olan çağrısını da yeniledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Engelli kadınların istihdamı için önemli adımlar atılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı