"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Engelli hastaların diş korkusuna son

Özel CTG İzmir Ağız Diş Sağlığı Merkezi kurucularından Doç. Dr. Gülay Vural, down sendromlu ve engelli hastaların diş sağlığına önem verdiklerini söyledi.

Engellilerde genel sağlık sorunları yaşamı etkilediğinden, ağız ve diş sağlığının ikinci planda kaldiğini belirten Doç. Vural, şöyle dedi:
“Bunun uykusuzluk, iştahsızlık ve hırçınlık gibi belirtileri var. Bu da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle engelli kişiler ağız ve diş sağlığı bakımından yüksek risk grubunda yer alıyor. Özellikle zihinsel engelli hastalarda en küçük diş tedavi hizmeti bile genel anestezi altında ameliyathane ortamında bir ekiple gerçekleştiriliyor.”
Fethiye’den geldi
Fethiye’den gelen down sendromlu Serdar Araz’ın, diş ağrısı ve çiğneme bozukluğu olduğunu kaydeden merkezin kurucularından Dr. Mehmet Sönmez de, “Genel anesteziyle diş taşı temizliği, kompozit dolgu, altı dişe seramik kron yapıldı ve hasta sağlığına kavuşturuldu” diye konuştu.


Balçova Termal’in uzman masörleri şifa dağıtıyor


Balçova Termal Kaplıca ve Kür Merkezi Başhekimi Dr. Salih Karakaya’yla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu başfizyoterapist Burcu Aplak yönetimindeki uzman masörler hastalara şifa dağıtıyor.
“Şehrin stresli ve kalabalık ortamından uzakta, doğal termal kaynaklara sahip olan tesiste, sakin, huzur dolu, özgün, rahatlatıcı atmosferi ayağınıza getiriyoruz” diyen Dr. Karakaya, şöyle diyor:
“Uzmanlık eğitimi almış profesyonel kadromuz tıbbi ve genel masaj teknikleriyle hem hastalıklara yönelik hem de günlük stresten arınmak ve rahatlamak amacıyla hizmet veriyor. Hastalarımız, hijyen ortamda önce parafinle rahatlıyor sonra masaj ve havuzda tüm setresini atıyor.”


Önce hasta memnuniyeti

BUCA Tıp Merkezi ve Özel Tınaztepe Hastanesi Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Serap Uluırmak, önceliklerinin hasta memnuniyeti olduğunu söyledi. Dr. Uluırmak, “Her iki hastanemizde de güler yüzlü hizmet anlayışını benimsedik. Her hastamız pozitif enerjili ekibimiz tarafından karşılanıyor. Hangi doktora tedavi olmak isterlerse, anında randevuları alınıp, süratli şekilde tedavilerinin başlanması sağlanıyor” dedi. Dr. Serap Uluırmak, “Ben” değil, “Biz” merkezli bir yönetim anlayışı benimsediklerini de sözlerine ekledi.

X