"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Engelli Gençlerin İtalya Gezisi

Merhabalar sevgili okurlar. YMCA, gençler için dünyanın en eski ve en büyük akımlarından biri. 1844 yılında kurulmuş olan YMCA bugün 125 ülkede faaliyet gösteriyor ve dünya genelinde 45 milyonun üzerinde üyesi var. YMCA, gençlere ve toplumlarına -din, ırk, cinsiyet ve kültür ayrımı yapmaksızın- sosyal adalet ve barış götürmek için çalışıyor.

Haziran ayında İstanbul-Kadıköy Belediyesi YMCA tarafından engelli gençler için düzenlenen, dokuz gün süreli, Kültürlerarası Değişim Programı’nın bir parçası oldu. Programa katılan ülkeler Polonya, Litvanya, Letonya, İrlanda, Türkiye ve İtalya idi. Türkiye programdaki yerini dört engelli genç ve iki eğitmen ile aldı. Gençlerimizin biri görme, biri işitme, biri zihinsel, biri de bedensel engelliydi.

KÜLTÜRLERARASI DEĞİŞİM PROGRAMI 2012 / FOTO GALERİ

Çeşitli ülkelerden gelen gençler İtalya’nın Poggio Mirteto kasabasında küçük bir otele yerleştirildiler. Oda dağıtımları farklı ülkeler birbirleri ile eşleştirilerek yapıldı. Örneğin; ülkemizden giden bedensel engelli Gül, Litvanyalı zihinsel engelli bir genç kızla eşleştirildi. Ayrıca, Gül’e verilen odanın özel bir banyosu vardı ve sandalyesi ile rahatça dolaşabiliyordu odasında.

Engelli Gençlerin İtalya Gezisi

Her gün, her ülke ayrı bir işten sorumlu tutuldu program boyunca. Örneğin her gün ayrı bir ülke pişirdi yemekleri. Böylece gençler farklı tatları tanımış oldular. Bunun gibi; temizlik, bulaşık, bahçe bakımı ve benzeri işler hep farklı ülkelerin katılımcıları tarafından üstlenildi. Avrupa Gönüllü Servisi kanalıyla gelmiş bulunan gönüllüler ise her anlamda engelli gençlerin yanlarındaydılar.

Dokuz gün boyunca farklı etkinlikler düzenlendi gençler için. Gündüzleri çeşitli oyunlar oynadılar. Örneğin, mancınık yaptılar. Ben mancınığın ne olduğunu bilmiyordum. Bu vesile ile öğrendim. Belki bilmeyen başkaları da vardır diye kısaca anlatayım. Eskiden kullanılan bir savaş aracı olan mancınık günümüzde genellikle bir oyuncağın adı olarak anılıyor. Bu oyuncak gerilme kuvvetine dayalı olarak çalışıyor. Sonra; lego oynadılar, mum yaptılar, dekupaj çalışması gerçekleştirdiler ve hep birbirlerine yardım ettiler. Geceleri ise birbirlerinin yaptıkları güzel yemekleri yine birbirlerinin hazırladığı süslü sofralarda yerken, bir yandan da müzik dinleyip dans ettiler. Ayrıca, balonla dans, ışıklı balon uçurma gibi oyunlar oynadılar.

Dönüşte Roma’yı da gezdiler bu gençler. Bol bol fotoğraf çektiler. Foto galerisinde göreceğiniz tüm fotoğraflar bu gençlerin çektikleri. Bu gezi onlara büyük bir deneyim, çok güzel ve özel bir anı ve pek çok mektup arkadaşı kazandırdı.

Umarım, gün geçtikçe çoğalır bu gibi programlar ve tüm engelli gençlerimiz kavuşur bu deneyimi yaşama şansına.

Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

X