Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Engelli gencin hedefi uluslararası yarışma

  Gizem ÇAĞLAR/İSTANBUL
  04 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ağustos 2009 - 21:23

  Güven Kaya, 18 yaşındayken harçlığını çıkarmak için çalıştığı inşaattan düşerek felç oldu. Ama bu 20 yaşına geldiğinde âşık olduğu Arzu Yılmaz’ı (17) kaçırmasını engellemedi. Bu uğurda yedi ay hapis de yatan Kaya, şimdi sporla uğraşıyor. Yeni hedefi ise yurtdışında yapılan engelliler yelken yarışlarına katılmak.

  BABASINA yük olmak istemeyen Güven Kaya, lise son sınıfı bitirdiği yaz, inşaatlarda çalışmaya başladı. Fakat 26 Haziran’da kalıpları sökerken dengesini kaybetti. Yedi kat aşağı düşen Kaya’nın beli kırıl ve kafatası çatladı. Doktorlar, kısa bir tedavi sürecinin ardından Kaya’ya kötü haberi vererek yapılacak bir şey kalmadığını söylediler. Sevk edildiği bir diğer hastanede ise kırık beline platin takıldı. Kazayı izleyen iki yıl boyunca bunalıma giren ve arkadaşlarının ısrarlarına rağmen dışarıya çıkmayı bile reddeden Kaya, iki kez intihara teşebbüs etti. Gecekonduları istimlâk edilince, Kaya da ailesiyle İstanbul’daki akrabalarının yanına taşındı. İstanbul’da genç adamın hayatı Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nden (TOFD) bir yetkili ile tanışınca değişti. “Son çare” olarak nitelediği dernekte, kendisine bir akülü sandalye verildi ve spor merakı keşfedilerek basketbol takımına alındı.

  Yedi ay hapis yattı

  Antrenmanlar için Şirinevler’deki bir spor kompleksine giden Kaya, Arzu Yılmaz ile tanıştı ve ikilinin iki yıl sürecek ilişkileri burada başladı. Fakat Kaya’nın ailesi hâlâ maddi zorluk çekmekteydi ve Ankara’ya dönmeleri gerekti. Ayrılığa dayanamayan Arzu Yılmaz ise bir süre sonra sevgilisinin peşinden gitti. Ancak Arzu’nun yaşının 17 olduğunu söyleyen Yılmaz ailesinin şikâyeti üzerine Kaya, yedi sene altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu nedenle, Arzu Yılmaz, 18 yaşına basıp da şikâyetini geri alana kadar yedi ayı hapiste geçirdi. Hapisten çıkar çıkmaz Yılmaz’la ilişkisini bitiren Kaya, 2004’te Aslıhan Tekin ile tanıştı ve Tekin’in babasının itirazlarına rağmen evlendi. Dört yıl sonra bu ilişkisi de biten Kaya, İstanbul’a dönünce yeniden eski aşkıyla görüşmeye başladı.

  Hedefi yelken yarışları

  Şimdi, TOFD’da Folyo Kesim Atölyesi’nde duvar kağıtları için tasarım yapan Kaya’nın en büyük tutkusu tüple dalmak. Şişli Dalış Kulübü’nde dalgıçlığı öğrenen Kaya’nın yeni hedefi ise yurt dışında yapılan engelli yelken yarışlarına katılmak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı