"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Engelli-engelsiz herkes aynı filmi aynı anda izleyebilecek…

Merhabalar sevgili okurlar.

Engelli-engelsiz herkes aynı filmi aynı anda izleyebilecek…


Sizlerle bu satırlarda buluşmadan önce engellilerin toplumla bütünleşmesi için çalışan kurum ve kuruluşlara sahip olduğumuzun farkında değildim. Yazdıkça, yazmak için araştırdıkça, bizlerin toplumun gerçek bir parçası olabilmemiz, tüm diğer bireylerle aynı haklardan yararlanabilmemiz için için özveri ile çalışanların sayısının hiç de az olmadığını gördüm.

Kültürel belleğe ve birikime uzun vadede değer katacak kalıcı projeleri hayata geçiren bir kültür operatörü olan Puruli Kültür Sanat tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilecek olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 3 Eylül Salı akşamı Cer Modern’deki Açılış Töreni ile başlıyor. Tüm etkinliklerin ve film gösterimlerinin ücretsiz olduğu Festival'e Cer Modern ile Cinemaximum Armada Sinemaları ev sahipliği yapıyor.

Puruli Kültür Sanat, aynı şehirde birlikte yaşayan herkesin eğitim, ulaşım vb. hizmetlerden eşit ölçüde yararlanması gereğine inandığı gibi, kültürel olanakların da engelli bireyler gözetilerek sunulması gereğini savunuyor. Engelleri dolayısıyla gündelik hayata dahil olamayan; iş bulmakta, bir yerden başka bir yere ulaşmakta, eğitim almakta zorluklar yaşayan görme, işitme engelli bireylerin bütün bu olanaklara sahip olması için farkındalığın artması gerektiğini düşünüyor. İlk kez düzenlenen Ankara Engelsiz Filmler Festivali hem kendileri gözetilmeden kurgulanmış olmasından kaynaklanan engellerden dolayı toplumsal hayata karışamayan fiziksel engelli bireylerin hakları olanı talep etmesi, hem de toplumun geri kalanında bir farkındalık uyandırmak amacıyla gerçekleştiriyor. Gerek Festival’in düzenleyicisi olan Puruli Kültür Sanat, gerekse destekçileri olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Halkbank engelli bireylerin gerçekleştirilen kültürel etkinliklerden faydalanabilmelerinin önündeki tek engelin gerekli düzenlemelerin eksikliği olduğunu biliyorlar. Ve onlar, bu düzenlemeler yapıldığında, engellilerin gölgede kalmış birikimlerini toplumu zenginleştirecek yaratımlara dönüştürebileceklerine inanıyorlar.

Programının tamamını görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için ise ayrıntılı altyazı ve işaret dili ile sunan Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde bu tür bir engeli bulunmayan bireyler de gösterimler öncesi Cer Modern ve Cinemaximum Armada’da bulunan Festival stantlarından edinebilecekleri kulaklıklarla filmleri takip edebilecekler.
Yani, engelli-engelsiz herkes aynı filmi aynı anda izleyebilecek.

03-08 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye'de ilk kez düzenlenecek bir etkinliğe de imza atıyor. Son dönem Türkiye sinemasının en iyi örneklerinin Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için yarışacağı Engelsiz Yarışma, engelli seyircilere bir film festivalinde yarışma takip etmenin heyecanını tattıracak. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok film festivalinden ödüllerle dönmüş filmlerin yer aldığı Engelsiz Yarışma sayesinde engelli seyirciler güncel Türkiye sinemasını takip etme fırsatı yakalayacak; yarışmada yer alan filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü'nü belirleyecek; gösterimler sonrası gerçekleşecek söyleşilerle filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle tanışma fırsatı bulacaklar. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler de işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde işitme engelli çocuklar için de bir canlandırma atölyesi düzenlenecek. 9-12 yaş grubundan çocuklarla yapılacak atölyenin eğitmeni İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 6 yıldır canlandırma dersleri veren Berat İlk. Berat İlk küçük katılımcılara öncelikle temel animasyon bilgisi ve animasyonun kısa tarihi hakkında bilgi verecek. Katılımcılar farklı canlandırma teknikleri ile üretilmiş filmlerden eğlenceli örnekler izledikten sonra çevrelerindeki oyun hamuru, kalem, silgi gibi farklı malzemeleri bir karakter gibi hareket ettirerek kısa animasyon denemeleri yapma şansını yakalayacaklar. Atölye sonunda evlerine kendi yarattıkları karakterler ve geliştirdikleri öykülerle dönecekler. Söz konusu Atölye 7 Eylül Cumartesi günü saat 13:00 – 17:00 arasında Cer Modern Çocuk Atölyesi salonunda gerçekleştirilecek.

Engelsiz Filmler Festivali’nin Ankaralı izleyiciler tarafından ilgiyle takip edileceğine inanıyorum. Umuyorum ki, yakın bir gelecekte hiç olmazsa çok sayıda sinema salonuna sahip olan alış-veriş merkezlerinde en azından bir salonda filmler sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilebilir.

Bir güzel haber de Engelsiz Erişim Derneği'nin kurucularından Eylem Yurtsever’den geldi. Sevgili Eylem, Doğan Kitap Yayıncılık'ın şimdiye kadar yayınladığı tüm kitapları e-kitap halinde de yayımlanması için yürüttüğü kampanyanın olumlu bir sonuca ulaştığını; bu kez de Metiskitap'a e-kitaba geçmeleri yönünde bir imza kampanyası başlattığını bildirdi. Bence, artık, yayınevlerinin herhangi bir kampanyaya gerek kalmadan e-kitap uygulamasını başlatmaları gerekiyor. Okumak hepimizin hakkı…

Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

X