Gündem Haberleri

  Engelli dahiler halkla buluşacak

  Hürriyet Haber
  01.12.2009 - 11:06 | Son Güncelleme:

  3-4-5 ve 6 Aralık tarihlerinde düzenlenecek etkinlikler kapsamında görme engelli dahiler halkla buluşacak.

  İstanbul İkitelli'de bulunan Deposite Outlet Merkezi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü, Galata Dialog Derneği - Kör Fotoğrafçılar Projesi ile işbirliği yaparak “Engel Tanımayın Engelliyi Tanıyın” başlığı altında etkinliklerle kutluyor.

  3-4-5 ve 6 Aralık tarihlerinde düzenlenecek etkinlikler kapsamında görme engelli dahiler halkla buluşacak. 3 Aralık Perşembe günü, doğuştan yüzde yüz kör dünyaca ünlü ressamımız Eşref Armağan, izleyiciler için bir performans sunacak.

  Renk ve perspektif algısıyla bilim adamlarının dikkatini çeken, Harvard Üniversitesi’nde beyin yapısı bir dizi deneyle incelenen için pek çok araştırma yazısı kaleme alınan Armağan, bilim dünyasında “görmeyle ilgili bilinen her şeyi” değiştiren adam olarak kabul ediliyor. Deposite Outlet Merkezi’ndeki etkinlik kapsamında Eşref Armağan için Discovery Channel tarafından hazırlanan belgesel de gösterime sunulacak. Eşref Armağan etkinliği; Kerim ve Selim Altınok yönetimindeki Gözder Müzik Topluluğu’nun keyifli ve nitelikli konseriyle zenginleşecek. Etkinlikler süresince Kör Fotoğrafçılar Projesi yararına bir satış standı yer alacak; kör çocukların eğitimi ile ilgili filmler gösterilecek.

  5 Aralık Cumartesi sahne; Avukat Dr, Satranç Şampiyonu, konservatuvar mezunu Müzisyen, Bilgisayar Eğitmeni, Yazar, Radyo Programcısı olağanüstü ikizler Kerim ve Selim Altınok’un olacak. İkiz müzisyenler kendi bestelerinden popüler parçalara uzanan geniş repertuarlarıyla izleyicileri geçmişten bugüne keyifli bir yolcuğa çıkaracak. 6 Aralık Cuma günü ise aynı sahnede sağır-dilsiz ve kör Ahşap Maket Ustası Ali Şerafettin Köksal, herkesin ilgisini çekecek bir performansla yer alacak. Bina, gemi gibi akla gelebilecek tüm yapıların maketlerinin birebir örneğini yapabilen Köksal, tamamen aile içinde geliştirilen dokunmaya dayalı özel bir yolla kişilerle iletişim kuruyor.

  Etkinlikler boyunca  milli atlet ve dağcı Necdet Turhal, mevlithan Kani Karaca, körlerin duayen ismi Gültekin Yazgan ve ÖSS 24.sü Uğur Yuvarlak gibi isimlerin “Görme Engelli Dahiler” üst başlığıyla hazırlanan afişleri, Deposite Outlet Merkezi’nin dört bir yanında sergilenecek. Tüm bu etkinlikler halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilecek.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı