İZMİR HABERLERİ

Engelleri "koro" halinde aştılar

AA / Halil Şahin
28.01.2015 - 11:19Son Güncelleme :

- İzmir'de, otistik çocuklardan oluşan koro, uygun eğitim ve fırsat verildiğinde tüm engellerin aşılabileceğini bir kez daha ortaya koydu - Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği'nce oluşturulan kurulan koro, 3 ayda 20'den fazla konser verdi - Dernek başkanı Güngör: "Avrupa'da bir konser hayalimiz var, çünkü Avrupa'ya gittiğimizde tüm dünya bizi duyacak. Dünyada otizmlilerden oluşan bir koro yok" - Oğlu koroda görev alan Özel: "Ebeveynler olarak bizimle konuşmayan çocukların koroda şarkı söyleyebileceğine, yerinde durmayan çocukların sahnede saatlerce kalabileceğine inanmamıştık"

AA / Halil Şahin

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - İzmir'de, otistik çocuklardan oluşan koro kuruldu. Otizm nedeniyle öğrenme, sosyal ilişki kurma, grup halinde hareket etme güçlüğü bulunan çocuklar, fırsat verildiğinde neler başarabildiklerini korodaki performanslarıyla gösterdi.

Ailelerinin "yapamazlar" şeklindeki düşüncesine rağmen gönüllü öğretmenler eşliğinde iki yıl çalışan çocuklar, birlikte şarkı söyleme hedefine ulaştı. Türk sanat müziği eserlerinden türkülere, pop şarkılardan İngilizce şarkılara kadar farklı tarzdan, dillerden şarkılar söyleyebilen koro, konser vermeye başladığı 3 aylık sürede 20'den fazla konser verdi.

Haftada birkaç kez, Konak Belediyesi'nin sağladığı sahnede toplanan çocuklar, çaldıkları enstrümanlarla yaklaşık 2 saat prova yapıyor. Anne ve babalar da çocuklarını çalışmaları boyunca yalnız bırakmıyor. Zaman zaman çocuklarının söylediği şarkılara oturdukları yerden eşlik eden ebeveynler, alkışlarla da destek oluyor.

Koroyu kuran Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği'nin yönetim kurulu başkanı Ergin Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun da otizmli olduğunu, bu nedenle otizmi çok iyi tanıdığını belirtti.

Otizmlilerin müziğe yetenekli olabildiğini, ancak koro halinde şarkı söylemelerinin çok zor olduğunu vurgulayan Güngör, müzik öğretmeni Orçun Berrakçay'ın koro kurma teklifiyle geldiğinde "Hocam emin misin, yapabilecek misin?" diye sorduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"Otizmli çocukların bireysel performansları olabiliyor, müzik konusunda yetenekleri olabiliyorlar ama bir şarkıyı birlikte icra edebilmek onlar için çok zor. Çocuklarımızın bir saniyede oturup çeşitli sözcükleri ifade etmesi, ritimleri yerine getirmesi... Şimdi ise 2-2,5 saat sahne performansı ortaya koyabiliyorlar. Avrupa'da bir konser hayalimiz var. Çünkü Avrupa'ya gittiğimizde tüm dünya bizi duyacak. Dünyada otizmlilerden oluşan bir koro yok. Dünyaya da onlara emek verildiğinde nasıl sonuçlar alınabileceğini anlatmış olmak, diğer ailelere umut elçisi olmak güzel olacak."

Güngör, çocukların koroya katılmalarının ardından arkadaşlık kurmaya başladıklarını, algı düzeylerinin arttığını, sözel ifadelerinin zenginleştiğini kaydetti.

- "Bizim çocuklarımız neymiş"

Oğlu Berkay'ın koroda gitarıyla şarkılar söylediğini belirten anne Sema Özel de koro fikrini duyduğunda, diğer anne ve babalar gibi şaşırdığını aktararak, "Ebeveynler olarak konuşmayan çocukların koroda şarkı söyleyebileceğine, yerinde durmayan çocukların sahnede saatlerce kalabileceğine inanmadıklarını" ifade etti.

Zaman geçtikçe çocuklarının performansının kendilerini hayrete düşürdüğünü söyleyen Özel, "Bizim çocuklarımız neymiş dedik. Müziğin rehabilite ettiğini gördük. Asıl rehabilite bu çocukların sosyal yaşama katılabilmeleri. Bu çalışmaların örnek olması gerekiyor. Korodan önce konuşmazdı, şimdi bana 'gidelim' diyor, nereye diye sorduğumda 'müzik' diyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Engelleri "koro" halinde aştılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 11 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Engelleri "koro" halinde aştılar haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı