ANTALYA HABERLERİ KEMER HABERLERİ

'Engelleri birlikte aşıyoruz'

DHA
15.05.2018 - 13:28Son Güncelleme :
DHA

 

KEMER, (DHA) - KEMER Belediye Başkanı Mustafa Gül, "Engelli bireylerin topluma kazandırılması için her türlü desteği veriyoruz. Cadde ve kaldırımları engelliler için düzenledik. Çok sayıda engelli kardeşimize tekerlekli sandalye yardımı yaptık" dedi.

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, 10- 16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, engellilerin yaşam kalitesini artırmak için her türlü desteği verdiklerini söyledi. Kemer'de yaşlılara ve engellilere sadece özel günlerde ya da haftalarda değil yılın her günü hizmet götürdüklerini aktaran Başkan Gül, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yapılan altyapı çalışmalarından bahsetti. Başkan Gül, "Kaldırımları engellilere uygun yapmak yasal bir zorunluluk ama buna çoğu belediye uymuyor. Engellilere uygun kaldırım taşlarını üretmek için belediyemiz bünyesinde fabrika kurduk. Dışarıdan metrekaresi 120 liraya alabileceğimiz kaldırım taşını biz 8 liraya mal ettik. Çok önemli bir tasarruf sağladık. Caddelerdeki ve sokaklardaki bütün kaldırımları engellilere uygun olarak düzenliyoruz. Bu düzenlemeler turizm açısından da önemli. İlçemize gelen misafirler bu düzenlemeleri takdirle karşılıyor. Engellilerin hayata kazandırılması için çeşitli kültürel etkinlikler de düzenliyoruz" dedi.

'ONLAR BİZİM AİLEMİZ'

Engellilerin yanı sıra yaşlı ve yatağa mahkum hastalara da el uzattıklarını kaydeden Başkan Mustafa Gül, "43 engelli vatandaşımıza tekerlekli sandalye bağışı yaptık. 2 akülü engelli aracı da önümüzdeki günlerde teslim edilecek. İhtiyaç halinde yeni tekerlekli sandalyelerimiz hazır. Ayrıca 10 yatalak hastamıza havalı yatak, 2 engelli vatandaşımıza işitme cihazı yardımı yaptık. Yaşlılarımızın da her türlü sağlık kontrolü ekiplerimiz tarafından yapılıyor. 65 yaş üstü tüm hemşehrilerimizin doğum günlerini kutluyoruz. Aramızda duygusal bir bağ kuruldu. Yaşlılarımız ve engellilerimiz bizi ailesi gibi görüyor, biz de onları ailemiz gibi görüyoruz" diye konuştu.

REHABİLİTASYON MERKEZİ KURULDU

Başkanlığının ikinci dönemi olan 2009 yılında göreve gelir gelmez engelli sorunlarına el attıklarını da anlatan Başkan Gül, şöyle dedi:

"Aileler engelli çocuklarını evde tutmayı tercih ediyor ve pek toplum içine çıkarmak istemiyordu. Ailelerin yüzde 95'inin bu şekilde davrandıklarını görüyorduk. Bu ailelere destek verdik ve engelli bireylerin topluma kazandırılmasını sağladık. Son 10 yılda bu konuda önemli bir bilinçlenme oldu. Artık aileler engelli çocuklarını okula gönderiyor. Biz de belediyemizin bir binasını komple bu konu için tahsis ettik ve bir rehabilitasyon merkezi kurdurduk. Burada çocuklarımızın hem eğitimden geri kalmaması, hem de sağlık sorunlarının giderilmesiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu merkeze her türlü desteği veriyoruz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kemer haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kemer haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Engelleri birlikte aşıyoruz' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı