« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engelleri başarı için engel değil

Diyarbakır Görme Engelliler Spor Kulübü, farklı dallarda birçok başarıya imza atarak, engellilerin de sporda ne kadar başarılı olabileceklerini gösterdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Görme engellilerin eve mahkum olmalarını önlemek ve kamuoyuna spor da yapabileceklerini göstermek amacıyla 2005 yılında kurulan Diyarbakır Görme Engelliler Spor Kulübü'nün sporcuları aldıkları madalya ve kupalarla takdir ediliyor.

Aralarında avukat, öğretmen, memur ve öğrencilerin bulunduğu görme engelli sporcular, son 6 yılda katıldıkları yarışmalarda kulüplerine, 54 madalya ve 2 kupa kazandırdı.

Kulüp başkanı Emin Baran, görme engellilerin bir spor kulübüne ihtiyaçları olduğunu düşünerek 2005 yılında arkadaşlarıyla birlikte kulübü kurduklarını belirterek, kurulduktan sonra spor için görme engellilerden çok sayıda talep geldiğini söyledi.

İmkanları ölçüsünde yaklaşık 6 yıldır bütün görme engellilere spor yaptırmaya çalıştıklarını anlatan Baran, 105 üyelerinin bulunduğunu, bunlardan 52'sinin lisanslı olduğunu belirtti.

Bireyselde atletizm, yüzme, satranç, judo ve halterde yer alan sporlarının bulunduğunu kaydeden Baran, takım oyunlarında da golbol ve futbol takımlarının yer aldığını belirtti.

Görme engellilerin genellikle evden çıkamadığını, evden çıkamadıkları için de spor yapamadıklarını vurgulayan Baran, öncelikli amaçları arasında engellilerin evde oturan bireyler oldukları düşüncesini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

“MADALYASIZ DÖNMEDİK”

“Görme engellileri spora kazandırmak istedik. Engellilerin de spor yapabileceklerini göstermek istedik” diyen Baran, özellikle bunu kamuoyuna anlatmayı arzuladıklarını ve bunun güzel bir örneğini de sporcularının gösterdiğini ifade etti.

Baran, sporcularının elde ettikleri başarıların kendilerini gururlandırdığını, hemen hemen tüm branşlarda başarılarının olduğunu anlatarak, şöyle dedi:
“En önemli başarımız da görme engellilerin sporda bir hayli ilerlemesidir. Geçen yıl futbolda Türkiye Şampiyonluğunu kazandık. Golbol kız takımımız Türkiye ikincisi oldu. Bireysel sporlarda da bugüne kadar katıldığımız 'satranç hariç' diğer bütün branşlarda madalyasız Diyarbakır'a dönmedik. Kulüp ilk kurulduğu zaman öncelikle alt yapıya önem verdik ve sporcular yetiştirdik. Hazırlıklarımızı bitirdikten sonra 2006 yılından itibaren Diyarbakır'a madalya getirmeye başladık. Bugüne kadar yurt içinde 51 madalya, takım sporlarında 2 kupa, yurt dışından ise 3 madalya getirdik. Ayrıca, milli takıma seçilen sporcularımız var. Futbolda 3 sporcumuz Antalya'da kampta. Judo milli takımında bir sporcumuz var. Halterde de milli takım sporcumuz var. Toplam 5 sporcumuz milli takımda yer alıyor. Bu yıl bu sayının artacağına inanıyorum. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu yılki başarılarımızla da milli takımdaki sporcu sayısını 2'ye katlamayı hedefliyoruz. Birçok meslekten sporcularımız var. Öğrenci, öğretmen, memurlar olan arkadaşlarımız var. Avukat sporcumuz dahi var.”

Baran, görme engellilerin spora katkısının çok büyük olduğunu, sporun meslek tanımadığını, her meslekten kişinin spor yapması gerektiğini kaydetti.

Spor sayesinde görme engellilerin sosyalleştiğini, özgüven kazandığını aktaran Baran, hangi durumda olunursa olunsun sporun mutlaka yapılması gerektiğini anlattı.

SPORCULAR MİLLİ TAKIM KAMPINDA

Futbolda kulübün Milli Takım sporcusu Ahmet Tan, Görme Engelliler Derneği'nin kendisini kulübe yönlendirdiğini, 2006 yılından bu yana kulübün üyesi olduğunu söyledi.

Görme Engelliler Futsal B2-B3 (Az gören) Görme Engelliler Milli Takımında yer aldığını bildiren Tan, “Kulüp sayesinde bugünlere geldik. Kulübün çok büyük katkısı oldu futbol yaşantımda. Kulüp sayesinde futbolda başarı sağladım. Yapılan bütün etkinliklere katılıyoruz. Engelli vatandaşlar için sosyal etkinlik olarak spor çok iyi oldu. Spor sayesinde il dışına çıkıyoruz. Sosyal yaşama katıldık. Ben fiziksel ve psikolojik olarak çok olumlu etkilerini gördüm” diye konuştu.

8. sınıf öğrencisi ve Görme Engelliler Atletizm Milli Takımında yer alan Gurbet Damar (15) ise üyesi olduğu kulübün kendisini atletizm ile tanıştırdığını, kulüp sayesinde atletizmde büyük başarıları elde ettiğini bildirdi.

Kulübün bütün ihtiyaçlarını karşıladığını, maddi ve manevi her türlü desteği gördüğünü aktaran Damar, bu yıl Antalya'da düzenlenen Atletizm Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası'nda 100 ve 200 metrede birinci olduğunu kaydetti.

Kulüp sayesinde güzel başarılara imza attığını ve ayakta kaldığını dile getiren Damar, bugüne kadar katıldığı yarışmalarda toplam 5 madalyayı kulübe kazandırdığını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler