Ege Haberleri

EGE

  Engeller kalkarsa hedefe ulaşırız

  Burcu TANER / HÜRRİYET
  26 Eylül 2013 - 01:15Son Güncelleme : 24 Eylül 2013 - 14:47

  2023 ihracat hedefi için çalışmalarını hızlandıran zeytin ve zeytinyağcılar, yapılan ve yapılacakları bu hafta masaya yatıracak.

  CUMHURİYET’in 100’üncü yılı olan 2023’teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine 3.8 milyar dolarla katkı sağlamayı hedefleyen zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları bu hedef için katettikleri yolu 27 Eylül’de Özdilek Otel’de düzenlenecek arama konferansında değerlendirecek. Ege Zeytin ve Zeytinyağı Birliği (EZZİB) Başkanı Ali Nedim Güreli, bürokratik engeller kalkarsa hedefe rahatlıkla ulaşabileceklerini söyledi.

  Vaadler masaya yatırılacak

  Konferansa Ekonomi Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra akademisyen ve meslek örgütlerinin de davet edileceğini kaydeden Güreli, bu tür etkinliklerin önümüzdeki yıllarda tekrarlanacağına işaret etti. Güreli, “Senede bir kez yaptığımız bu arama konferansları sektörü de bir araya getiriyor. Etkinlikte zeytin ve zeytinyağcılar olarak neler vaad etmiştik, bunların ne kadarı gerçekleştirildi, hangi konular olumlu, hangi konular olumsuz geçiyor, bunları saptayacağız. Yani Swot Analizi dediğimiz yöntemi sektörümüze uygulayacağız. Ayrıca çalışma grupları oluşturulacak” dedi.

  Çözüm çağrısı yapılacak

  Sektörün şu anki durumu da konferans öncesinde değerlendiren Güreli, “Eğer her fırsatta dile getirdiğimiz bürokratik engeller sorunu hallolursa hedefleri rahatlıkla tutturabiliriz. Bu bürokratik engeller, Dahilde İşleme Rejimi’nin sektörümüz için uygulanmasından Avrupa Birliği’nden kota almaya ve zeytinyağı çiftçisinin yüksek maliyetlerinin devlet desteğiyle azaltılmasına kadar gidiyor. Bütün bunların çözümü için de konferansta çağrımızı yapacağız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı