GeriDiğer "Engelim, bir engel değil"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Engelim, bir engel değil"

"Engelim, bir engel değil"
refid:25219421 ilişkili resim dosyası

Ekstrem sporların başarılı isimlerinden Kanadalı alp disiplini kayakçısı ve antrenör Josh Dueck, engelli olduktan sonra sporu bırakmayı asla düşünmediğini söyledi.

2010 Paralimpik Kış Oyunları'nda kayaklı sandalye dalında gümüş madalya kazanan ve kayaklı sandalyeyle havada ters parande atabilen ilk sporcu olan Dueck, yaptığı açıklamada, "Bir antrenman sırasında omuriliğim zedelendi ve belden aşağım felç oldu ama spordan kopamadım. Engelim, engelleri zorlamama engel değil" dedi.

Ekstrem spordaki risklerin hayatın her anında bulunduğunu anlatan Dueck, "Eskiden karla kaplı tepelerde yaptığım atlayışları şimdi sandalye üzerinde yapıyorum. Kaymak ruhuma iyi geliyor ve bana pozitif enerji veriyor" diye konuştu. Üzgün olduğu zamanlarda kayarak kendini tedavi ettiğini kaydeden Dueck, "Kayak olmasaydı bu kadar pozitif olamazdım ve bu kadar iyi toparlanamazdım" ifadelerini kullandı.

Konter: "Profesyonel destek şart"

Ardahan Üniversitesi Spor Psikolojisi Danışmanlı Doç. Dr. Erkut Konter, ekstrem sporların, özel sporcular için terapi niteliği taşıdığını söyledi. Cesaret gerektiren sporların, riskli koşullarda kendine güven ve tehlikeyi göze almayı arttırdığını dile getiren Konter, "Engelli sporcular geçmişte ne kadar çok başarılı olmuşsa, kendine o kadar çok güveniyor. Ne kadar başarısızlık yaşamışsa da kendine güveni o derecede az oluyor" diye konuştu.

Ekstrem sporu yapan özel sporcuların, çevresinde onları destekleyen aileleri, sportif danışmanları ve antrenörlerinin olması gerektiğini vurgulayan Konter, profesyonel desteğin özellikle bu spor dalı için elzem olduğunu belirtti. "Türkiye'de de gelişen ekstrem sporları, engelli sporcular için tehlikeden ziyade bir kazanım anlamı taşıyor" diyen Konter, bu sporcuların spora devam etmelerinin başlıca nedenlerinden birinin terapi olduğunu vurguladı.

Konter, "Engelleri aşabileceğini kanıtlamak, önemli bir kişisel tatmin kaynağı" şeklinde sözlerini tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle