« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engeli de yeteneği de geç anlaşıldı

Masa tenisinde uluslalararası turnuvalarda yarışan17 yaşındaki zihinsel engelli Zabit Kürşat Çağlayan'ın, engeli de yeteneği de geç fark edildi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Çağlayan'ın antrenörlüğünü yapan beden eğitimi öğretmeni Yusuf Kılınçkaya yaptığı açıklamada, Kürşat'ın zihinsel engelini ilk olarak kendisinin fark ettiğini söyledi. Yaklaşık iki yıl önce durumu Kürşat'ın ailesiyle paylaştığını ve bazı testlerin yapıldığını anlatan Kılınçkaya, "Kürşat'ın ailesine durumu anlattığımda ilk başta kabullenmek istemediler. Doğal olarak çocuklarına konduramadılar ancak ben Kürşat'taki farklılıkları gözlemlediğim için bunun gerekli olduğunu söyledim. Testler sonucunda Kürşat'ta davranış bozukluğu, epilepsi ve mental retarde rahatsızlıklarına bağlı olarak yüzde 50 engel tespit edildi" diye konuştu.

Kürşat'ın engelinin geç fark edildiğini kaydeden Kılınçkaya, sporcusunun çok azimli ve çalışkan olduğunu ifade ederek, "Engeline rağmen azmedip çok çalışan ve hayata masa tenisiyle tutunan Kürşat'ın performansı, Avrupa Masa Tenisi Federasyonunun dikkatini çekti. İki yıldır uluslararası turnuvalara katılıyoruz. Kürşat kendini çok hızlı geliştirdi ve turnuvalarda hep ilk üç içinde yer aldı. Bu şekilde çalışmaya devam edersek 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda derece alacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Çağlayan: "Spor yaparak sıkıntılarımı unutuyorum"

Masa tenisini çok sevdiğini anlatan Zabit Kürşat Çağlayan ise spor yaparken kendisini çok iyi hissettiğini belirterek, "Spor yaparak sıkıntılarımı unutuyorum. Sporun her çeşidini seviyorum. Aynı zamanda voleybola da ilgi duyuyorum. Ligde maçları kaçırmadan izliyorum. Oyuncuların isimlerini ezbere biliyorum" diye konuştu.

29 Eylül-5 Ekim tarihlerinde Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) tarafından İtalya'da düzenlenecek Paralimpik Avrupa Şampiyonası'na hazırlandığını anlatan Çağlayan, şunları söyledi:

"Şampiyonaya, 2012 Paralimpik Oyunları'nda gümüş madalya kazanan Neslihan Kavaş ile hazırlanıyorum. Hedefim birincilik kürsüsüne çıkmak. En büyük hayalim, Neslihan abla gibi olimpiyatlarda madalya almak. Bunun için çok çalışıyorum."

Aydın: "Engelli çocuklarınızı mutlaka spora gönderin"

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın da engelli çocukların ailelerine seslenerek, "Engelli çocuklarınızı mutlaka spora gönderin. Sporun çocuklarınızın sıkıntılarını, engellerini aşmakta ne kadar faydası olacağını göreceksiniz. Spor sayesinde çocuklar topluma ayak uydurabiliyor, özgüven kazanıyor. Bu konuda herkese yardımcı olmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Zabit Kürşat Çağlayan'dan çok umutlu olduklarını dile getiren Aydın, sözlerini "Kürşat'tan Rio'da mutlaka madalya bekliyoruz" diyerek tamamladı.Bunları da Beğenebilirsiniz