Gündem Haberleri

  'Engel Tanımayan Gençler' Türkiye'yi başarıyla temsil ediyor

  Hürriyet Haber
  06.07.2012 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların çalışmalarını görünür kılmak amacıyla hayata geçirdiği “Fark Yaratanlar” programı, izleyenleri ile buluşmaya devam ediyor. “Genç Engelliler Spor Kulübü” ile herkesin eşit koşullarda eğitim alabilmesi ve spor yapabilmesi için çalışmalarını sürdüren Celal Karadoğan Fark Yaratanlar arasındaki yerini aldı.

  Engelli ve engelsiz herkesin bir arada yaşamasını ve toplumdaki bilinç düzeyini yükseltmeyi amaçlayan Celal Karadoğan, engellilere spor yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri özel bir alan yarattı. Haftalık ders programı oluşturularak gençlerin okullarına yardımcı olacak dersler verilen Genç Engelliler Spor Kulübü’nde, masa tenisi ve basketbol sahası da bulunuyor. Kulüpten, sadece engelliler değil, kulübün faaliyet gösterdiği çevredeki tüm çocuk ve gençler yararlanabiliyor.

  ENGEL TANIMAYAN GENÇLER / WEB TV

  Celal Karadoğan, “Genç Engelliler Spor Kulübü” ile engelli gençlerin Paralimpik Olimpiyatlar’da ülkemizi temsil etmelerini sağlamak üzere çeşitli spor dallarında eğitimler veriyor.

  6 yılda 500 gence ve ailesine ulaşıldı

  Genç Engelliler Spor Kulübü’nün, bulunduğu çevrede gençlerin ve ailelerinin bilinçlenmesine önemli bir katkısı oldu. Kulüp, kurulduğu 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği faaliyetlerle sportif, kültürel ve sosyal alanlarda 500’e yakın genç ve onların ailelerine ulaştı.

  Genç Engelliler Spor Kulübü’nün masa tenisi ve atletizm dallarında lisanslı 29 sporcusu, son 15 ayda 3 Türkiye Şampiyonası’ndan 19’u altın ve 6’sı Türkiye rekoru olmak üzere, toplamda 41 madalya ile döndü. Eylül ayında Samsun’da düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda kulüp sporcularından Abdulvahap Berktaş 100 metre, 200 metre ve uzun atlama dallarında Türkiye rekoru kırarak, Aralık ayında Katar'da düzenlenecek Paralimpik Oyunları’nın baraj yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bunun yanında, kulüp sporcularından Atiye Alhan masa tenisi dalında Güney Kore'deki milli takım kampına çağırıldı.

  “Genç Engelliler Spor Kulübü” projesi, 2009 yılında Dünya Bankası Yaratıcı Kalkınma Fikirleri yarışmasında 800 proje arasından ilk yirmiye girmeyi başardı. Kulüp, ayrıca 2016’da Brezilya’da yapılacak olan Paralimpik Oyunları’na değişik branşlarda en az 10 sporcu göndermeyi hedefliyor.

  Celal Karadoğan’ın fark yaratan hikayesi www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da izlenebiliyor. Programda bugüne kadar 80 ‘Fark Yaratan’ın öyküsü yayınlandı.

  Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:

  http://www.sabancivakfi.org/sayfa/celal-karadogan
  http://www.farkyaratanlar.org/Video/82-celal_karadogan.aspx
  www.facebook.com/FarkYaratanlar
  www.twitter.com/Farkyaratanlar
  www.youtube.com/user/turkeychangemakers

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı