« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engel tanımayan altın sporcular

Malatya Görme Engelliler Spor Kulübü bünyesinde spor yaparak hayata tutunan 18 engelli genç, son 2 yılda çeşitli branşlarda katıldıkları Türkiye ve dünya şampiyonalarında 20 altın, 13 gümüş, 19 bronz madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Malatya Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Şerif Büyükdaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulüplerinin 2 yıl önce kurulduğunu söyledi. Sporcularının katıldığı Türkiye ve dünya şampiyonalarında 52 madalya ve 2 kupa kazandığını aktaran Büyükdaş, sporcularının bir de dünya şampiyonluğu elde ettiğini belirtti.

20 altın, 19 bronz ve 13 gümüş madalya kazanan sporcularının, 20 Türkiye şampiyonluğu olduğunu ifade eden Büyükdaş, “Atletizmde 2010 yılında 3 altın, 2 gümüş, 2 bronz; yüzmede yine 2010 yılında 5 altın, 3 gümüş, 3 bronz; judoda 1 altın elde ettik. Futsalda 2010 yılında şampiyon olarak ikinci lige çıktık, burada 7 altın madalya aldık. Şu anda süper lige çıktık. 2011 yılında ise futsalda süper lige yükseldik. Bu yıl süper ligde mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Kulübün yöneticilerinin gönüllü olarak hizmet ettiğini kaydeden Şerif Büyükdaş, “Yönetim kurulunda 4 antrenörümüz var. Gönüllü çalışmanın semeresini almaktayız. Toplam 27 sporcumuz var. Faal olarak da 18 sporcu bulunuyor” dedi.

Ailelere çocuklarını spora yönlendirmeleri çağrısı

Sporcu sayısının ilk yıla göre azaldığını anlatan Büyükdaş, “Aileler özellikle kız çocuklarını spora göndermek istemiyor. Haklı olarak kızlarını koruma içgüdüsü ile hareket ediyorlar ancak aileler kız çocuklarını spora yönlendirirse kızına da iyilik yapmış olur, topluma da iyilik yapmış olur. 2 kız sporcumuz var. 2'si aktif değil. Kız sporcularımızı kadın refakatçi nezaretinde sportif faaliyetlere götürmekteyiz. Aileler bu konuda müsterih olsun” ifadesini kullandı.

“Araç görme engellilerin olmazsa olmazı”

Faaliyetlerin ilk 2 aya sığdırılması nedeniyle telaşlı olduklarına işaret eden Büyükdaş, “Mali sıkıntılarımız var. Malatya Valisi Ulvi Saran'a ve Malatyalı iş adamlarına sesleniyorum. 2010 yılında İl Özel İdaresi 2 araç vermişti, 2011 yılında araç hiç verilmedi. Araç görme engellilerin olmazsa olmazı” diye konuştu.

Futsal takımını maçlara götürdüklerinde araç olmayınca sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Büyükdaş, “Araç olduğu zaman maçın yapılacağı salonla otel arasında gidiş gelişlerde refakatçi sorunumuz olmuyor. Araç olmadığında iki sporcunun yanında bir refakatçi bulunduruyoruz, araç olunca 4 kişiye bir refakatçi olsa yeterli oluyor. Bir maça 9-10 sporcu ile gidiyoruz” dedi.
Yetkililerden maddi destek isteyen Büyükdaş, “Sponsorluk Yasası'na göre engelli gruplarına yapılan her yardımın kuruşu dahi giderden sayılıyor” ifadelerini kullandı.
Satranç takımını Antalya'ya gönderdiklerini belirten Büyükdaş, 5 sporcu ve bir idarecinin şampiyonaya katılmak üzere yola çıktığını, Türkiye 5'incisi ve dünya 12'ncisi bir satranç ekibi olduklarını ve başarılarının bu yıl yüzde 50 artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Kulübün bünyesinde spor yaparak hayata tutunan görme engelli gençler de kulüplerine Malatya'daki mülki idare amirlerinden ve iş adamlarından destek istedi.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz