"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Engel olmayı bırakın malınızı rahat satalım

<B>CEM Uzan</B>, Genç Parti Genel Başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanı <B>Ahmet Necdet Sezer</B>'e mektup gönderdi:<br><br><B>"Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bizimle anlaşmaya yanaşmıyor."</b>

Sezer, mektubu muhatabına iletilmek üzere Başbakanlık'a yönlendirdi. GP antetli mektup, dönüp dolaşıp TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e ulaştı.

İşte geçen hafta Cem Uzan'ın, "TMSF'ye 1 milyar dolarlık peşin ödemeyi içeren bir plan sunuyorum" açıklamasıyla kamuoyu gündemine gelen görüşmenin gerçekleşmesinde söz konusu mektup etkili oldu.

Cem Uzan, daha önceki gergin, kavgacı tavırlarının aksine Ahmet Ertürk ve TMSF ekibinin karşısına daha sakin çıktı: "Bütün şirketlerimizin yönetimi TMSF'de kalsın, ama örneğin Telsim'in satış hakkını bize verin. Altı ay da süre tanıyın. Biz satalım, size 1 milyar dolar peşin ödeme yapalım. Borcumuzun kalan bölümü için de takvim oluşturalım."

TMSF yönetimi, Cem Uzan'a durumu bir kez daha anlattı: "Telsim'i size verdiğimiz anda biter. Maliye vergisini almak için bastırır. Motorola ve Nokia kazanılan davayı dikkate alıp, tahsilata yönelir. Telekomünikasyon Kurumu da lisansını iptal edebilir. Telsim şu anda faal kalması TMSF'nin elinin yasalarla güçlü olmasından kaynaklanıyor. Alacaklı taraflar Telsim'i bizim satmamız halinde daha sağlıklı tahsilata kavuşacağını düşünüyor."

Arada espriler de yapan Cem Uzan, ısrar etti: "El koyduğunuz gayrimenkullerimizi rızamızla TMSF'ye devredelim. Onları borcumuza sayın. Ayrıca Telsim olmuyorsa da diğer şirketlerimizin satış hakkını bize verin ki, nakit kaynak yaratıp size ödemede bulunalım."

TMSF yönetimi, Cem Uzan'a teklifin çok da gerçekçi olamayacağını açıklayıp, uyardı: "Uzan Grubu'nun varlıklarını rahat ve iyi fiyata satabilmek için yasa taslağı hazırlandı. Siz en iyisi alıcıları tehdit etmeyi bırakın. Bize engel olmayın. Önümüzü açarsanız, mallarınız daha iyi fiyata satılır. Mallarınızın iyi fiyata satılması sizi de rahatlatır. İstiyoruz ki mallarınız yüksek fiyatla satılsın, halkın sırtına yüklenen fatura azalsın."

Cem Uzan
, bir türlü "Şirketlerimizin satış hakkını bize verin" ekseninden çıkmıyor. Cem Uzan'ın bu sırada örneğin, "Star Medya Grubu'nun satış hakkını bana verin" gibi bir öneri götürmemesi, TMSF yönetiminin dikkatini çekiyor. TMSF yönetiminde şöyle bir izlenim oluşuyor:

"Ola ki mantıklı bir anlaşma devreye girebilirse, anlaşıldığı kadarıyla Cem Uzan Star Medya Grubu'nu asla bırakmak istemiyor."

Gündeme gelip, iptal edilen Digitürk ihalesinin dünya medya devlerinin nasıl ilgisini çektiğini bilen TMSF yönetimi, Star Medya Grubu için de benzeri bir durumun olabileceğini düşünüyor.

Cem Uzan'ın konuşmalarından hálá günün birinde Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ile Kepez Elektrik'in kendilerine döneceğini umduğu ortaya çıkıyor.

TMSF yönetimi Cem Uzan'a görüşmedeki son sözünü söylüyor:

"Teklifinizi yazılı iletin, biz inceleyelim..."

Haklarında hazırlanan son fezlekede babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan'la birlikte "çete kurdular" iddiası yer alan Cem Uzan, 32 yıla varacak hapis isteminin korkusuyla çırpınıp duruyor...

Kemal Uzan ile Hakan Uzan yurt dışında kaçak gezerken, Cem Uzan'ın içerdeki çırpınışı onları pek kurtaracak gibi görünmüyor...

Cem Uzan, keşke akla yatkın plan sunsa, borçlar tıkır tıkır ödense...

Vergisiyle birlikte 10-12 milyar dolarlık İmar Bankası faturasından kim kurtulmak istemez?.

Bu işleri başımıza açan babam oldu

CEM Uzan
'ın TMSF'yle son görüşmesinde konu elbette bir ara baba Kemal Uzan'a geldi. TMSF yönetimi ile Cem Uzan arasında şu diyalog geçti:

TMSF: Bize başlangıçta anlamlı bir nakit ödeme yapmalısınız.

Cem Uzan: Biliyorsunuz bende para yok. Telsim'in satış hakkını bana verirseniz, satar size ödemeye yaparım.

TMSF: Sizde yoksa babanızda vardır...

Cem Uzan:
Babamla 15 yıldır kavgalıyım... Zaten bu işleri başımıza açan da babam oldu...

"Babamla 15 yıldır kavgalıyım" sözü Cem Uzan'ı kurtarmaya yeter mi?
X