Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘‘Enfraruj’’

Astronomik hesaplar

ANTALYA'da eğlence dünyasının uzun süredir sıkıntı içinde olduğu biliniyor. Mekanlar haftasonlarında ünlü sanatçıları sahneye çıkarma modası başlatınca hayli büyük bir yükün de altına girdi. Barların durumu da farklı değil. Geceleri karşılaştığım dostlarım hep aynı konudan şikayet ediyor. Bar, disko ve meyhane gibi eğlence merkezlerindeki astronomik fiyatlardan...

Bu öyle bir boyuta ulaştı ki, gün geçmiyor bu konuda şikayet almayayım. Eğlence dünyasının gözde müşterileri bile ‘‘N'olur şu işi bir yazıver. Bu olay artak önüne geçilmez bir hal aldı. Bunun çözümü yok mu? Neden bir sisteme bağlanmıyor?’’ diye sitem etmeye başladı.

AYNI KONU DERT

Haftada bir gece çıkan insan neyse, belki fiyatları bilmiyordur diyeceğim ama her gece ‘‘O bar senin, bu disko benim’’ diye dolaşan insanlar da bunun söyleyince başka çare kalmadı. Evet, abartılı hesaplar önüne geçilemez bir duruma geldi. Dahası geçen gün Dedikodulu'da Seçkin Eldin'le oturuyoruz, o da aynı konudan dert yanıyor.

Her gece gittiği ünlü bir eğlence mekanında 3 double viski ve dört paket peçete için 180 milyon lira hesap gelmiş. Sadece peçete fiyatı 40 milyon. Peçetenin bir paketi bakkalda 500 bin, barda 10 milyon. Artık hesaplar yüzmilyonlar ile ifade ediliyor. Öyle 5-10 milyon garsonlara bahşiş olarak geçmeye başladı. Bu nedir? Mekanı mı satın alıyoruz?

İKİ FARKLI FİYAT

Barlar Sokağı'ndaki yanyana olan iki bar... Birinde bira 1 milyon 750 bin, diğerinde ise 2 milyon. Bira, aynı bira. Kaleiçi'nde ise durum biraz daha farklı. Burada 2 milyon 500 bin liraya ulaşabiliyor. Bir de otellerin eğlence merkezleri var. Buralar da kendilerine göre fiyat belirliyor. Bir yerde biranın fiyatı 2, diğerinde 3 milyon lira.

Tamam, turizm bölgesiyiz. Fakat eğlencenin de bir fiyatı vardır. Özellikle bu kentte yaşayan vatandaşlar için... Eşini dostunu alıp, haftada bir gece stres atmak isteyenler için... Eğlence mekanları böyle astronik hesaplar çıkarıyor, bir süre sonra da 'Antalyalı neden eğlenmiyor' diye sitem etmeye başlıyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI