Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Enflasyonun 15 katı faiz alınır mı

"BURASI Türkiye, alınır" diyeceğinizi tahmin ediyorum.

Haklısınız...

Vatandaşın biri borcunu ödemeyi geciktirmiş. Yıllık yüzde 120 gecikme faizi isteniyor.

Bir başkası da yine borcunu ödemeyi geciktirmiş, ondan da yıllık yüzde 1 faiz isteniyor!..

Yanlış okumadınız, birinden yıllık yüzde 120, diğerinden ise yıllık yüzde 1 gecikme faizi isteniyor.

KİM BUNLAR?

"Burası Türkiye"
dediniz ama "kim bunlar" diye merak da ettiniz.

Hemen açıklayalım.

Birincisi; sade bir vatandaş. Apartmanın, aylık aidatını ödeyememiş. Aylık yüzde 10, yıllık yüzde 120 gecikme faizi isteniyor çünkü yasa böyle (Kat Mülkiyeti Kanunu Md.20). Başka bir anlatımla, 2007 yılı enflasyon oranının 15 katı, faiz isteniyor.

İkincisi: Devleti dolandıran, zimmetine para geçiren ya da kendisine usulsüz yere milyonlarca YTL ödeme yapılan birisi ya da birileri...

Yıllar sonra (o da ortaya çıkarsa), para bu kişilerden geri isteniyor. İtiraz ediyorlar, dava açıyorlar ve yıllar sonra, örneğin olayın gerçekleşmesinden 10 yıl sonra, borçları kesinleşiyor. Bu durumda, geciken 10 yıl için en fazla toplam yüzde 10, yani yıllık yüzde 1 gecikme cezası isteniyor. Nedenine gelince, 1967 yılında çıkmış ve halen yürürlükte olan, Sayıştay Kanunu’nun 64. maddesinde böyle yazıyor da onun için!.. Ödeme değil de ödememe ödüllendiriliyor.

DOLANDIRMANIN CAZİBESİ

Bundan yaklaşık 5 yıl önce, Hürriyet’te "Devleti dolandırmanın dayanılmaz cazibesi" diye bu trajikomik faizi yazdık, üstelik gazetenin manşet haberiydi. Daha ötesi Sayıştay üyesi Ali Serdar’da, ayrıntılı bir açıklama yaparak, bu çarpıklığı doğrulamıştı (Bkz. Hürriyet, 5 Ekim 2002).

Ne oldu?

Ne olacak, hiçbir şey...

Yasa maddesi halen yürürlükte.

Vatandaş aidatını yatıramamış, aylık yüzde 10, yıllık yüzde 120 gecikme faizi isteniyor.

Vatandaş, vergi borcunu yatıramamış, aylık yüzde 2,5 yıllık yüzde 30 "gecikme zammı" isteniyor (6183 sayılı Kanun, Md.51).

Vatandaş, banka kredi kartı borcunu ödeyememiş. Aylık yüzde 5-6, yıllık yüzde 60-70 hatta daha fazla gecikme faizi isteniyor.

Bir başka vatandaş da devleti dolandırmış, zimmetine para geçirmiş, usulsüz ödemeler yapılmış, bu durum da Sayıştay Denetçileri tarafından tespit edilmiş. İnceleme, mahkeme vs derken 10 yıl geçmiş. Kendisinden, yıllık yüzde 1 gecikme faizi isteniyor.

"Olmaz böyle şey!" diyeceğinizi tahmin ediyorum.

Haklısınız; olmaz böyle şey...

Ama oluyor!.

Yukarıda yazdıklarımızdan, hangisine inanmadıysanız ya da merak ediyorsanız, ilgili yasaları ve madde numaralarını belirttik. Açıp bakın.

Okuyup kıyaslayınca, insan gözlerine inanamıyor ama maalesef hepsi de gerçek.

Yazımızın başlangıcında belirttik ya, burası Türkiye...
X