"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Enflasyonla mücadeleye hemen başlansaydı...

Erdal SAĞLAM

Şubat ayına ilişkin enflasyon rakamları herkesi çok sevindirdi.

Gelişmiş ülkelerdeki yıllık yüzde 2-3'lük rakamların yanında, sadece bir aylık yüzde 4.5'luk enflasyon rakamına bu kadar sevinildiğini gözönüne alırsanız, durumun ne kadar vahim olduğu da, kendiliğinden ortaya çıkıyor.

İşin kötüsü, ‘‘Bu enflasyon düşürülür mü?’’ diye sorduğunuzda çeşitli kesimlerden aldığınız yanıtlar, enflasyonun düşürülmesi konusunda halkın umudunu neredeyse tümüyle yitirdiğini ortaya koyuyor.

Yaratılan bu umutsuzluk, bizce, enflasyonun düşürülmesinin önündeki en büyük engellerden birini oluşturuyor.

İşin buraya geldiğini görünce, gelişmeleri yakından izleyen bir kişi olarak, insan Hükümete kızmaktan kendini alamıyor.

Bu Hükümet kurulduğunda, bürokratların zoruyla da olsa, Başbakan, ‘‘Çözüm hükümeti olacağız’’ ardından da ‘‘Enflasyonu mutlaka tek haneli rakamlara indireceğiz’’ açıklamaları yapmıştı.

Bazı bürokratlar, ‘‘Enflasyon bir tek Türkiye'de kaldı’’ temalarıyla, enflasyonun tahribatını ortaya koyarak, enflasyonun önlenebileceği konusunda toplumda yeniden umut yaratabilmişlerdi.

Güvenini yitirmiş politikacılar yerine, saygın ve kredibilitesi yüksek bürokratların bu işe el atması umut yaratılmasında etkili oldu. Ancak ‘‘kıyak emeklilik’’ gibi,kendilerine dokunan ilkesel eleştiriler yapınca politikacılar bu bürokratlara karşı çıkmaya başladılar. Politikacı, kendi yerine ‘‘bir atanmış’’ topluma güven verdiği için de deli olmuştu.

Enflasyonla mücadele konusunda, 8 yıllık eğitimden hemen sonra ve o kadar kararlılıkla el atabilselerdi, bizce şimdiye kadar epeyce yol alınmış ‘‘enflasyonun düşürüleceği’’ konusunda topluma verilmeye başlanan umut iyice güçlenmiş olacaktı.

Belki o zaman memurların bu eylemleri de olmayacaktı...

BÜROKRATLAR BASTIRACAK

Bürokratlar Hükümeti, hâlâ, ‘‘enflasyonla mücadele’’ye zorlamaya çalışıyorlar. Bugün Başbakanın başkanlığında toplanacak Yüksek Planlama Kurulu'nun en önemli gündem maddelerinden birini de, yine ‘‘enflasyonla mücadele’’nin oluşturmasını bekliyoruz.

Aldığımız bilgilere göre bürokratlar, Şubat ayı enflasyon rakamlarını örnek göstererek, Hükümete, ‘‘Enflasyonla mücadelede iş işten geçmiş değil, hâlâ başarılabilir’’ mesajını verecekler.

Bürokratlar bu mesajlarını Şubat ayı fiyat endeksleri içinde yeralan ‘‘özel sektör imalat sanayi fiyat artış endeksine’’ dayandıracaklar.

Yüzde 3'lere inen bu oranın, yükseliş trendinin geriye dönüşünü gösteren bir oran olduğunu anlatıp, ‘‘Bundan sonra sıkı gidilirse enflasyonda belirlenen hedeflere hâlâ ulaşma imkanı var’’ diyecekler.

Aslında bürokratlar da belirlenen yüzde 50'lik hedefe ulaşılacağını pek zannetmiyorlar. Ama hiç olmazsa yüzde 70'lere inilebileceğini söylüyorlar.

Bunun için de bürokratların üzerinde durduğu en önemli göstergelerden biri, yakında açıklanması gereken tütün fiyatı.

Enflasyonla mücadelede herşeyin kaybedilmediğini belirtip Başbakandan, ‘‘tütün fiyatını 820 bin liradan fazla belirlenmemesini ’’ isteyecekler.

Aksi takdirde bekleyişlerin tümüyle kötüleşeceğini, daha sonraki tarımsal ürün alımları için, ‘‘kötü örnek’’ olacağını tekrarlayacaklar.

Hatırlıyor musunuz? Tansu Çiller, kriz çıkartıp, enflasyonu yüzde 150'ye fırlatmış, daha sonra da ‘‘Ben enflasyonu yüzde 80'lere indirdim’’ demişti.

Bakalım bu Hükümet ne yapacak?

X