"Enflasyondaki yükseliş geçici"

AA
05.01.2012 - 11:27 | Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Babacan, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve bir süre sonra normale döneceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bazılarının büyüme rakamının yüzde 7,5, 8'den, yüzde 4'e düşmesinin daralma anlamına geleceğini, ekonominin daha kötüye gideceğini söylediğini kaydederek, büyümenin her sene bir önceki senenin üzerine katılan rakamı ifade ettiğini belirtti. Babacan, 2012 yılı için yüzde 4'lük büyümenin, 2012 yılının, en az 2011 yılı kadar iyi olması, hatta 2011'in üzerine daha da bir şeyler eklenilen bir yıl olması anlamına geleceğini söyledi.

YÜZDE 5 ULAŞILABİLİR BİR HEDEF

Başbakan Yardımcısı Babacan, şu anda enflasyonun yüzde 10,45'de olduğunu ama beklentilerin bu rakamın aşağı düşeceği yönünde olduğunu belirterek, yüzde 5 hedefinin ulaşılabilir bir hedef olduğunu söyledi.

Babacan, bunun para politikalarıyla fazla bir bağlantısı olmadığını belirterek, “Bunda kurdaki gelişmeler, enerji fiyatlarındaki artış, bazı tekstil ve konfeksiyon ürünlerine getirilen ithalatta alınan vergiler, sigaraya gelen fiyat artışı bütün bunlar perakende fiyat artışlarını beraberinde getirdi ve enflasyon bir miktar yükseldi” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu sene kredi hacmindeki artışın geçen seneye göre daha az olacağını bildirdi. Babacan, 2011 yılının kur etkisinden arındırıldığında, yüzde 25 kredi hacmi büyümesiyle tamamlanacağını kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı