Enflasyonda faiz tartışması

Hülya GÜLER
06 Ağustos 2014 - 01:08Son Güncelleme : 05 Ağustos 2014 - 22:40

TEMMUZ ayı enflasyonununda düşüş bekleyen ekonomi yönetimi bunun yerine yüzde 0.45 yükselişle karşılaşınca ‘faizi’ suçladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dün yaptığı açıklamada yüksek faizlerin şirketlerin uzun vadeli üretim ve stok planı yerine, kısa dönemli hareket etmesinin yarattığı maliyet artışının enflasyonda etkili olduğunu vurguladı.

TASARRUF DÖNEMİ

Faizin de birçok farklı girdi gibi üretim üzerinde bir maliyet unsuru olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini dile getiren uzmanlar, kuraklık, kur, talep artışı, hizmet sektöründeki rekabet eksikliği ve verimlilik yetersizliği ile birlikte gelen zamlar gibi birçok etkenin Temmuz enflasyonunda etkili olduğunu unutmamak gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, “Merkez, siyasi ve kamuoyu baskısının yanı sıra, işte bu yanlış beklentiden hareketle faiz indirimine gitti. Ancak enflasyonu düşürmede sadece faiz indiriminin yeterli olmadığı görülüyor. Merkez’in faiz kararlarının piyasaya etkisi 9 ayda kendini gösteriyor. Merkez biraz daha bekleyip faiz indirimine öyle başlasaydı, enflasyon üzerinde daha etkili olabilirdi. Çünkü o zaman talebi artıran tüketim yerine, tasarruf eğilimi yükselecekti” diyor.

LİMONA BAĞLANAMAZ

Nihat Zeybekci ise, Temmuz ayı enflasyonuna ilişkin yaptığı yazılı değerlendirmesinde, şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde siyasi ve ekonomik istikrarın tatmin edici seviyelerde olmasından dolayı piyasaların finansman maliyeti yani faiz beklentileri şu andaki faiz oranlarının daha altında oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı piyasalar şu andaki faiz oranlarıyla üretim, stok, yatırım ve tüketim yapmıyor. Piyasaların finansman maliyeti yani faiz oranlarının beklentiler seviyesine çekilmesi, normalleşme için mutlak bir gerekliliktir. Yüksek çıkan temmuz ayı enflasyonun sebebini limon veya bibere hatta hizmet sektörüne bağlamak yapısal sebebi ıskalamak olur.”


Moody’s’den olumlu görüş beklemiyorum

NİHAT Zeybekci, NTV’ye yaptığı açıklamada, Cuma günü kredi notu ve görünümü hakkında rutin değerlendirmesini açıklayacak olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ile ilgili, “Ben size dramatik bir şey söyleyeyim mi? Moody’s’den artı yönde bir beklentim yok eksi yönde bir beklentim var. Çünkü siyasi değerlendirme yapacaktır. Çünkü maalesef Türkiye’nin gelecek ile ilgili beklentilerini değil Türkiye ile ilgili o anda olması gereken niyetlerini söyleyen bir hale geldiler” dedi. Zeybekci daha önceki açıklamalarında ise kredi notunda hızlı artışlar olabileceğini söylüyordu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı