Enflasyon yüzünden 2.5 milyon kat büyüdük

Hürriyet Haber
24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, holdingin kuruluşundan bu yana geçen 32 yıl içinde 2.5 milyon kat büyüdüğünü söyledi. Bu durumu bir İngiliz'e bir Fransız'a anlatmanın mümkün olmadığını belirten Sabancı, ‘‘32 yıl önce 50 milyon lira sermaye ile kurulmuşuz, bugün 125 trilyonluk sermayeye ulaşmışız. Sermayemiz 32 yılda 2.5 milyon kat artmış. Bu kadar artar mı? Enflasyon nedeniyle Türkiye şartlarında artıyor. İnşallah vatan enflasyondan kurtulur, biz de büyümemizi ona göre ayarlarız’’ dedi.

Enflasyondan en büyük zararı halkın gördüğünü söyleyen Sabancı, Sabancı Holding'in dün yapılan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada enflasyonun yıllardır halkı perişan ettiğini belirterek, ‘‘İnşallah bu çilemiz biter’’ dedi. Holding'in büyümeye bundan sonra da devam edeceğini söyleyen Sabancı, politikacılarla olaylara farklı pencerelerden baktıklarına dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Politikacıların olaylara oy açısından bakmasını anlıyorum. Tabii ki biz ve onlar olaylara farklı pencerelerden bakıyoruz. Fakat artık tadını kaçırdılar. Türkiye'de istikrarsızlık hergün kişniyor. Onun için istikrar, istikrar diyoruz.’’

KOÇ'U GEÇTİK MESAJI

Sabancı, Koç Holding'i kastederek kendilerine en yakın holdingten yüzde 22 daha fazla büyüdüklerini söyledi. Özsermayeye bakıldığında ise kendilerine en yakın bu büyük holdingin 4'üncü sırada yer aldığını hatırlatan Sabancı, ‘‘Bunun yorumunu size bırakıyorum. Aile önemli ama şirket daha önemli. Biz bugüne kadar öz sermayeye ne ekleriz diye bakmışız.’

Sabancı: Brezilya fabrikamızı açıyoruz

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, Amerikan tekstil ve kimya devi Dupont ortaklığıyla Brezilya'da yaptıkları fabrikanın 15 Kasım 1999 tarihinde açılacağını söyledi. Brezilya'daki fabrikanın açılışından 6 ay kadar sonra Arjantin'de de buna benzer bir yatırımın başlayacağını söyleyen Sabancı, Dusa-Brasil tesislerinde iplik, lastik ve kord bezi üretileceğini belirtti. Sabancı, ‘‘Bana diyeceksiniz ki; senin gözün hiç doymuyor mu? Evet, benim çalışmaya hiç gözüm doymuyor’’ dedi.

Brezilya ve Arjantin'de gerçekleştirdikleri yatırımlardaki know-how'ın Türkler tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Sabancı, yatırım hakkında şu bilgiyi verdi:

‘‘Diyeceksiniz ki, Amerikalılar'la yatırım yapıyorsunuz. Know-how'ı niye Amerikalılar vermiyor? Demek ki, Amerikalılar da, Türkler'in know-how gerçekleştirebileceklerini kabul etmişler; siz yapın diyorlar. Bize işte böyle moral, moral, moral lazım. 6 ay sonra da buna benzer bir yatırım için Arjantin'e gideceğiz.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı