Enflasyon yüzde 97.2

Hürriyet Haber
04.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

DİE'nin hesaplamalarına göre, toptan eşya fiyatları mart ayında yüzde 4, tüketici fiyatları da yüzde 4.3 arttı. Tüketici fiyatlarına göre yıllık enflasyon yüzde 97.2 olarak gerçekleşti. Mart ayında da enflasyona en büyük etkiyi özel sektör zamları yaptı.

Enflasyondaki düşüş eğilimi mart ayında da sürdü. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) bu yılın Mart ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatlarının yüzde 4, tüketici fiyatlarının yüzde 4.3 oranında arttığını bildirdi. 1997 Mart ayında toptan eşya fiyatlarındaki artış yüzde 6, tüketici fiyatlarındaki artış ise yüzde 5.4 olmuştu. Böylece aylık enflasyon Mart ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, toptan eşyada 2, tüketici fiyatlarında 1.1 puan daha düşük çıktı.

DİE'den yapılan açıklamaya göre, Mart ayı itibarıyla son bir yıllık enflasyon ise toptan eşyada yüzde 86, tüketici fiyatlarında yüzde 97.2 olarak belirlendi. İlk 3 ayda toptan eşya fiyatları yüzde 15.9, tüketici fiyatları da yüzde 16.8 oranında artış gösterdi. Geçen yıl Mart ayı itibariyle yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 77.3, toptan eşyada ise yüzde 77 olmuştu. Buna göre yıllık enflasyon, geçen yılın aynı döneminin tüketici fiyatlarında 19.9, toptan eşyada 9 puan üzerinde kaldı.

ÖZEL SEKTÖR VURDU

Bu yıl Mart ayındaki fiyat artışlarında, önceki ay olduğu gibi özel sektör zamları etkili oldu. Mart ayında toptan eşya fiyatlarındaki ortalama artış yüzde 4 olurken, bu artışın 0.3 puanı devlet, 3.7 puanı da özel sektörden kaynaklandı. Mart ayı enflasyon rakamı devlette yüzde 1.1, özel sektörde yüzde 4.9 oldu.

Mart'ta fiyatların en fazla arttığı sektörlerin başında tarım geldi. Toptan eşya fiyatları endeksine göre, Mart'ta sektörel bazda fiyat artışları, tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılıkta yüzde 6.6, imalat sanayiinde yüzde 3.8, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 4.7 olurken, elektrik, gaz ve suda ise fiyat artışı olmadı.

1998 Mart ayında, fiyatı en fazla artan alt sektör ise yüzde 16.2 ile ormancılık ve tomrukçuluk oldu. Bunu, yüzde 15 ile tıbbi hassas optik aletler imalatı, yüzde 12 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı izledi.

TARIMDA YILLIK ARTIŞ

Mart ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde ise sektörel bazda en yüksek fiyat artışı yüzde 98.6 ile tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe gerçekleşti. Tüketici fiyatları endeksine göre, Mart ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 7.4 ile sağlık harcamalarında gerçekleşti.

Yıllık bazda ise ana harcama grupları itibarıyla fiyatlar en fazla yüzde 104 ile ulaştırmada görüldü.

EN PAHALI İL KONYA

Mart ayında iller bazında en yüksek artış yüzde 7.5 ile Konya'da gerçekleşti. Konya'yı, yüzde 5.5 ile Denizli, yüzde 5.3 ile de Gaziantep izledi. Mart ayında, tüketici fiyatlarının en az arttığı il ise yüzde 3.8 ile İzmir ve Bursa. Mart itibariyle son bir yılda tüketici fiyatlarında da en yüksek artış, yüzde 107.4 ile yine Konya'da gerçekleşti. Yıllık fiyat artışlarının en düşük gerçekleştiği il ise yüzde 88.3 ile Gaziantep oldu. Bölgeler itibariyle Mart ayında aylık bazda en yüksek fiyat artışı yüzde 5.3 ile Doğu Anadolu'da görüldü.

İTO'NUN RAKAMLARI

İstanbul Ticaret Odası'nın hesaplamalarına göre Mart ayında perakende fiyatlar yüzde 5.7 oranında arttı. Mart ayı itibariyle son bir yıllık enflasyon ise yüzde 95.1 oldu.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı