Ege Haberleri

EGE

  Enflasyon uyarısı

  Tufan HAMARAT, (DHA)
  13 Ağustos 2014 - 01:10Son Güncelleme : 09 Ağustos 2014 - 16:44

  Temmuz ayı enflasyonunu değerlendirirken endişelerini dile getiren EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, istenen başarının sağlanamadığını vurguladı.

  EGE Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, enflasyonun en büyük mağdurunun enflasyon-kur makasının iki tarafının da kestiği sanayici olduğuna dikkat çekerek, “Yüzde 9’lar düzeyindeki enflasyon ile küresel güç olmak mümkün değil” dedi.

  Enflasyonda yaz aylarında beklenen gerilemenin yaşanmadığını, bu yönde beklentiler açıklayan Merkez Bankası’nın da kredibilite sorunu yaşadığını dile getiren Yorgancılar, “Bugüne kadar enflasyonda istenen başarı bir türlü sağlanamamıştır. Türkiye enflasyon oranlarını kalıcı olarak gelişmiş ülkeler düzeyine yani yüzde 2-3 aralığına çekmek zorundadır. Aksi halde ne kurlarda, ne faiz oranlarında ne de işsizlikte makul oranları yakalamak mümkün olamayacak, dış girdi ve kaynak bağımlılığı daha da derinleşecektir” diye konuştu.

  Bu faizle olmaz

  Kredi faizlerinde düşüşün, enflasyonun geldiği düzey nedeniyle mevduat faizleri düşürülerek sağlanamayacağını kaydeden Yorgancılar, “Bu düzeydeki bir enflasyon ile kredi faizlerinde düşüş, ancak mevduat üzerindeki yüklerin azaltılması ve de bankacılık sisteminin etkinliğini artırarak maliyetlerini aşağıda çekmesi ile mümkün olabilecektir. Bu nedenle ilk etapta mevduatlar üzerindeki kamu yüklerinin azaltılması gündeme alınmalıdır. Kuşkusuz orta ve uzun vadede enflasyonun gerilemesi faizlerdeki düşüşün en önemli ve öncelikli yolu olacaktır” dedi.

  YARAYA ENGEL

  Yorgancılar, ekonomi politikalarının artık en önemli işlevinin tedavi değil, koruyucu önlemler içermesi gerektiğini dile getirdi, “Yara aldıktan sonra iyileştirmek değil, yaralanmayı engellemek gerekir. Böylesi zorlu bir ortamda genel seçimlerin gündeme girmeye başlaması ile birlikte ne yazık ki ekonominin yeniden ikinci plana atılması olasılığı var. Bu nedenle enflasyonla mücadele başta olmak üzere, ekonomi yeniden gündemin en önemli maddesi olmalıdır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı