Enflasyon tahmini yükseltildi

30 Temmuz 2013 - 10:25Son Güncelleme : 30 Temmuz 2013 - 11:20

Merkez Bankası yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nda yeni tahminlerini açıkladı. Merkez Bankası enflasyon tahminini yüzde 0,9 artırarak yüzde 5,3'ten yüzde 6,2'ye çıkardı.

Merkez Bankası yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nu açıkladı. En son Nisan raporunda yüzde 5.3 olarak belirlenen enflasyon tahminin revize edilip edilmeyeceği merak konusuydu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyonun 2013 yılı sonunda yüzde 6,2 olarak tahmin ettiklerini söyledi. Başçı enflasyon tahmini bant aralığını ise yüzde 5,2 ve yüzde 7,2 olarak tahmin ettiklerini belirtti. Böylece Temmuz ayı Enflasyon Raporu'nda enflasyon tahmini bir önceki tahmine göre 0,9 puan yukarı çekildi.

Başçı 2014 yıl sonunda ise enflasyon oranını yüzde 5 olarak tahmin ettiklerini belirtti. 2014 için belirlenen bant aralığı ise yüzde 3,3 ve yüzde 6,7 olarak belirlendi.

Başçı yaptığı sunumda "Döviz kurundaki oynaklığın enflasyon üzerindeki yansımalarına bağlı olarak temel enflasyonun önümüzdeki dönem bir miktar artış göstereceğini bekliyoruz. Enflasyon görünümü hedefle uyumlu hale gelene kadar sağlam duruşumuzu koruyacağız. İç talepte zayıflama görüyoruz. Dış talep de ikinci çeyrekte zayıf seyrini korudu. 2013 yılı ortlaama petrol fiyatı varsayımı 107 dolara yükseltildi. Tahminlerimizi yaparken tütün ve enerjide ek vergi yapılmayacağını varsaydık." dedi.

BÜYÜME TAHMİNLERİ AŞAĞI REVİZE EDİLEBİLİR

Türkiye ekonomisinin büyüme performansına da değinen Erdem Başçı bu sene için büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revizesinin söz konusu olabileceğini belirtti. Başçı bu aşağı yönlü revizyonun diğer ülkelere göre daha düşük olabileceğini belirtirken 2014 büyümesi için konuşmanın henüz erken olduğunu söyledi.

CARİ AÇIKTA ALTINA BAĞLI KÖTÜLEŞME OLABİLİR

Cari açık rakamlarına da değinen Başçı kısa vadede altından kaynaklı baz etkisi ile cari açıkta sınırlı bir yükseliş yaşanabileceğini söyledi. Başçı "Cari açıkta ana eğilimde bozulma beklemiyoruz. Cari açıkta yılın ikinci yarısında istikrarlı bir iyileşme bekliyoruz." dedi.

Faiz koridorunda yapılan 75 baz puanlık artışın ardından yine artış yapılıp yapılmayacağına dair gelen bir soruya Başçı "Gelişmeleri izliyor olacağız, birşey söylemek için henüz erken" diye konuştu. 75 baz puanlık artışın yeterli olduğunu belirten Başçı ilave adım için bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısını beklemek gerektiğini söyledi.

PARASAL SIKILAŞTIRMAYA DEVAM

Erdem başçı orta vadeli enflasyon hedefleri gerçekleştirilene kadar para politikası araçlarını etkin kullanılacağını belirtti. Kredilerdeki artışın referans değerin üstünde seyrettiğini belirten Başçı "Kredilerdeki artışın hala referans değerin üzerinde seyrediyor olması parasal sıkılaştırmanın bu kanaldan finansal istikrarı da etkileyeceğine işaret ediliyor. Yine de kredi arzı ve talebinin büyüme hızlarında bir miktar yavaşlama tahmin ediyoruz. 2013 sonu itibariyle kredi büyüme hızı referans değerin üzerinde olacak. Enflasyon görünümü hedefle uyumlu hale gelene kadar sağlam duruşumuzu koruyacağız." dedi.

Okuyucu Yorumları { Toplam 8 Yorum }
 • ugur öneş 30.7.2013 12:53:09
  YANİ HİÇ BİR ŞEYİ TUTTURAMADINIZ..........sizede bu yakışır
 • Harun Özdemir 30.7.2013 11:07:38
  Hadi bakalım memurlar gözünüz aydın.. Enflasyon tahmini 6.2 olunca, hükumet sizicanavara yedirmez, 3.5+3.5 yıllık % 7'yi kaptınız... Bakan Çelik aynı gururla müjdeyi verir.Somali'ye, Surıyeli sığınmacılara (işgalcilere) verdiklerinizden biraz kısın da MEMUR BİR EKMEKFAZLA ALSIN!...
 • Hasan Hüseyin İBİŞ 30.7.2013 10:57:39
  Litresi 5 Lira Olan Benzin bu tahminin neresinde dahil değilmi ya bıraksınlar bu yalanı dolanı Sanal Paramı Kullanıyor bu millet.Yok eflasyon 5 miş 6 miş bu ülkede eflasyon enaz yüzde 15 Senin Özmal Üretimin yokki Eflasyonu kontrol edebilesin Samanı İthal eden bir ülkede bu yalanlar çok komik.
 • işsiz adam 30.7.2013 10:57:14
  2 YILI AŞKIN SÜREDİR MAAŞIMA ZAM YAPMAYAN BİR PATRONUM VAR HALİMİ SİZ DÜŞÜNÜN.
 • aliye cantürk 30.7.2013 10:53:18
  YALANA BAK, SADECE BAKLİYATTAKİ BİR YILLIK ARTIŞ YÜZDE 30.
 • 10.köyün vatandaşı 30.7.2013 10:45:45
  TÜİK DEĞİL BAĞIMSIZ BİR KURULUŞ AÇIKLASA ENFLASYON %10'DAN BÜYÜK OLACAĞI GİBİ MUTFAKDAKİ ENFLASYON İSE %25'DEN BÜYÜKTÜR.
 
HaberlerohalhayırAlex SongBarcelonaEmre Güralmario draghiavrupa merkez bankası