"Enflasyon önümüzdeki dönemde düşecek"

Hürriyet Haber
24 Eylül 2013 - 11:59Son Güncelleme : 24 Eylül 2013 - 12:09

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşme devam edecek" dedi.Konuşmasının başında yapacağı sunumun özetini aktaran Başçı, enflasyonun önümüzdeki dönemde düşmeye devam etmesi yönünde olduğunu, bunu en son kur toplantısında da kayda geçirdiklerini, ekim ayı sonunda yayınlanacak enflasyon raporunda da bunu sayısal olarak belirteceklerini ifade etti.

Denizli Ticaret Odası ve Denizli Sanayi Odası koordinatörlüğünde Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen Para Politikaları Konferansı, Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.

"Enflasyon önümüzdeki dönemde düşecek"

Para Piyasası Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Başçı, çeşitli kentlerde 3 ayda bir konjonktür değerlendirmesi yaptıklarını söyledi. Konuşmasının başında yapacağı sunumun özetini aktaran Başçı, enflasyonun önümüzdeki dönemde düşmeye devam etmesi yönünde olduğunu, bunu en son kur toplantısında da kayda geçirdiklerini, ekim ayı sonunda yayınlanacak enflasyon raporunda da bunu sayısal olarak belirteceklerini ifade etti.

Bundan önce yayınlanması muhtemel olan orta vadeli programın kendileriyle istişare edildiğini aktaran Başçı, şunları kaydetti:

"Bizim de onayımız alınarak orada enflasyon ile ilgili belki ekim raporuna varmadan orta vadeli programda bir rakam görebilirsiniz. Yurtdışı nihai talep ve ihracat ılımlı büyüme eğilimini korumaktadır. Altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşme devam edecek. Merkez Bankası fiyat istikrarı konusundaki gelişmeleri yakından takip ederek gereken tedbirleri almaya devam edecektir."

Sunumunda küresel ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Başçı, hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkelerde büyüme hızlarının yavaşladığını, Lehman Krizi öncesi gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 2,5 olan büyüme oranlarının yüzde 1'ler seviyesine kadar düştüğünü, gelişmekte olan ülkelerde de ortalama 8'lerden 4'lere indiğine değindi.

İş adamlarının bunu bilerek politika yürütmesi gerektiğine dikkati çeken Erdem Başçı, bu sürecin hemen geçecek bir hadise gibi görünmediğini, dünyada önümüzdeki yıllarda düşük büyüme dönemine girilmiş gözüktüğünü dile getirdi.

İşsizlik oranlarında da tablonun değişmediğini, ABD'deki nisbi iyileşmenin ümidini kaybetmiş işsizlireni iş iş aramaktan vazgeçerek işgücü piyasasından çekilmesinden kaynaklandığını aktaran Başçı, dünyada mal ticaretindeki düşüşün de devam ettiğini, burada bir süre daha sürecin yavaşlama eğiliminde olacağını kaydetti.

Ekonomistlerin yaptığı tahminlerin ortalaması alındığında büyüme tahminlerinde 2013 yılı için düşüşler öngörülse de 2014 yılı için resmin biraz daha olumlu gözüktüğünü anlatan Başçı, Türkiye için 3,9 olarak beklenen büyümenin 3,5'e çekildiğini, gelecek yıl için ise yüzde 4'lük tahminin yapıldığını bildirdi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, gelişmekte olan ülkelerdeki en az aşağı yönlü büyüme revizyonunun Türkiye'de göründüğünü sözlerine ekledi.

Etiketler: Erdem Başçı


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı