Enflasyon ivme kaybediyor

Hürriyet Haber
03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


Dalgalı kura geçilmesiyle birlikte yükselişe geçen enflasyon rakamları Haziran ayında sevindirdi. Haziran ayında TEFE'de yüzde 2.9, TÜFE'de ise yüzde 3.1 çıkan oranlara gelen tepkiler şöyle:

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Taner Berksoy:

Şubat krizi fiyatlar üzerindeki ivmesini kaybediyor. Her iki rakam da piyasa beklentileriyle uyumlu. Mevsim itibarıyla enflasyonun genel etkisini kestirmek zor. Ancak çekirdek enflasyon da beklenin biraz altında, bana genel itibarıyla olumlu görünüyor.

İSO Başkanı Hüsamettin Kavi:

Haziran rakamlarının Mart, Nisan ve Mayıs rakamlarının altında olması doğal. Çünkü daha önceki rakamlar esas olarak imalat sanayindeki kur artışından kaynaklanıyordu. Esas önemli olan hala enflasyonun etkilerinin görülmesi. TEFE'nin TÜFE'nin altında olması önemli. Önümüzdeki aylarda da bu süreç devam edecek. 2001 hedefi itibarıyla TEFE'deki hedef aşılmış durumda. Enflasyonun düşürülmesi için Türkiye tüm imkanlarını kullanmalı. Yılın ikinci yarısıyla ilgili yüzde 18'lik bir hedef vardı ama enflasyon kendi kendine düşmez. Nasıl düşürülecek, strateji ne olacak bunlar iyi belirlenmeli. Enflasyonda istenen hedefe ulaşılsın ki imalat sanayi ve pazar büyüsün.

İTHİB (Tekstil ve Hammadde İhracatçıları) Başkanı Oğuz Satıcı

Rakamlardan önce olaya bakmalı. TEFE ve TÜFE oranları geçen yıla oranla ters. TEFE alçak TÜFE yüksek. Bu da toptan eşyada hareket olmadığını gösteriyor. Rakamlarla uğraşmak yerine enflasyonu nasıl yok ederiz düşünmek lazım. Üretim ve ihracat olmadan imkansız. Önümüzdeki günlerde bu rakamlar daha düşük olacak çünkü piyasa durgunluğu derinleşiyor. Belki hedeflenen rakamlara ulaşılacak ama üretim ve ihracat olmayacak.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım:

Yıldırım, açıklanan enflasyon rakamlarının bekledikleri gibi çıktığını bildirdi. Yıldırım, enflasyon rakamlarının geçen seneye göre yüksek olduğunu, geçen yıllardaki yüksek enflasyonun devam ettiğini belirtti. Açıklanan Haziran ayı enflasyon oranının geçmiş yıllardaki yaz aylarına göre daha yüksek çıktığını belirten Yıldırım, şu görüşleri dile getirdi: "Ayın 20'sinden sonra temel üretime yapılan bazı zamlar var. Açıklanan enflasyon rakamlarına köprü, otoyol gibi zamlar da dahil değil. Yılın ilk 6 ayına baktığımız zaman yüzde 50'yi aştık. Tabii bundan sonraki enflasyonlar da bize pek iç açıcı haberler getirmeyecek gibi görünüyor. Çünkü ekonominin her geçen gün biraz daha zamlarla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bu da enflasyon olarak dönecek. Bundan sonraki süreçte daha fazla çıkacağını tahmin ediyoruz." (Hürriyetim-aa)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı