Futbol Enes heyecan verici bir meydan okuma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enes heyecan verici bir meydan okuma

Bursaspor’dan genç yıldız Enes Ünal’ı alan Manchester City, bu transferi her iki taraf için de bir meydan okuma olarak görüyor. Kulüp Enes’i yavaş yavaş A takıma hazırlayacak.

MANCHESTER City’nin City Football Servisi Müdürü Brian Marwood, Bursaspor’dan transfer ettikleri Enes Ünal’ın kendilerine heyecan verdiğini ve bu transferin iki taraf için de bir meydan okuma olduğunu söyledi.
Marwood, “Enes Ünal çok heyecan verici bir genç futbolcu. Yeni futbol anlayışımızın konseptine uyan bir isim. Hem onun için hem de bizim için çok heyecan verici bir meydan okuma olacak. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde onun daha fazla gelişim göstermesi için çalışacağız çünkü henüz gelişimini tamamlamış değil” dedi.
Enes’in Manchester City’de hemen oynaması için acele etmeyeceklerini vurgulayan Marwood, “Fiziken ve mental olarak hazır olduğunu düşündüğümüzde de Manchester City A takımına geçişini sağlayacağız. Bunun için biraz zamana ihtiyaç var. Çünkü hazır olmadan birden üst seviyeye taşınması onun yararına olmayabilir” dedi.

TEKNOLOJİ TOPA GİRİYOR, FUTBOL GÜZELLEŞİYOR
Manchester City, Fenerbahçe’nin Ersun Yanal zamanında kullanıma soktuğu SAP’nin eş zamanlı görüntülü analiz programına geçti. Programla oyuncular tüm performans istatistikleri ve sakatlık haritaları da kayıt altına alınıyor.

MANCHESTER City, F.Bahçe’nin kullandığı SAP’nin ‘live player tracking’ sistemine geçti. İngiliz kulübü, alt yapısından A takımına kadar idman ve maçları kaydedecek. Gerçek zamanlı veri sayesinde teknik direktörler maç anında da oyuncuya müdale edip sorunları giderebilecek. SAP verileriyle kulüpler, oyuncuların sakatlıklarını önceden önleme yetisine de kavuşuyor. Basketbol, beyzbol, golf ve yelken sporlarının yanı sıra futbolda SAP’ın çözümlerini Hoffenheim ve Bayern Münih de kullanıyor.

DAHA İYİ FUTBOL İÇİN
SAP Spor Medya ve Eğlence Direktörü Fadi Naoum, teknolojinin daha iyi bir futbola katkı sunacağını söylerken, SAP EMEA Bölgesi Başkanı Franck Cohen, “Sağlanan veriyle kulüpler hem oyuncuları, hem taraftarları daha iyi tanıyabilecek” diyor. City Football Servisi Müdürü Brian Marwood,‘live player tracking’le oyuna eş zamanlı ölçüm yapılarak hatalara anında müdahale edilebileceğini kaydederek, “Yetenek keşfetme, scouting süreçleri de daha ileriye taşınacak” diyor.

KAMERADAN KAÇMAZ
SAP’nin Manchester’daki lansmanında ‘live player tracking’sistemini biz gazeteciler test ettik. City alt yapı hocaları, kısa bir admandan sonra bize 15 dakikalık bir maç oynattı. Verilen ilk arada hemen bilgisayar ortamında görüntülü analiz yapıldı ve yanlışlarımız ekranda gösterildi.

SIRTINI SADECE ŞEYHE VERMİYOR
MANCHESTER City’nin Katarlı sahibi Şeyh Mansur ile bir yandan onlarca milyon dolarlık transferler yaparken diğer yandan da alt yapıya da uzun vadeli yatırımlar yapıyor. Kendi alt yapısından oyuncu beklerken Enes Ünal gibi yıldız adaylarını da bünyesine alıyor. City Football Academy, içinde Etihad Sta’nın yanı sıra 7 bin kişilik alt yapı stadıyla 14 idman sahası, fitness salonları ve okulun bulunduğu devasa bir yapı. Temel felsefe şu: Önce insan sonra futbolcu! Misal, alt yapıdaki çocuklarla ‘selfie’ çektirmek isteğimizde “Onlar henüz şöhrete hazır değil” denilerek izin verilmedi. 10 yaşında maçları canlı verilen Muhammed Demirci’nin akıbetini görünce hak vermemek mümkün değil.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle