ANKARA HABERLERİ

Enerjiyi verimli kullanma devri

Hürriyet Haber
13 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mayıs 2010 - 20:23

Yılda 20 milyar dolarlık kaynağın, enerjinin verimsiz kullanılması nedeniyle kaybolduğunu gören TurkPower, enerji potansiyeline yönelik yatırımlar yaptı.

Hürriyet Haber

TurkPower Corporation CEO’su Aykut Ferah, enerji talebi konusunda Türkiye’nin bugünkü kapasitesini ikiye katlama potansiyeli olduğunu, bu amaçla önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi. Enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken Aykut Ferah, “Ülkemizde enerjiyi Japonya’ya göre 4 kat, Avrupa ülkelerine göre yaklaşık 3 kat verimsiz kullanıyoruz. Bu durum ülke kaynaklarının, her yıl yaklaşık 20 milyar dolar kaynağın uçup gitmesidir. Bu miktarda para ekonomiye kazandırılırsa, her yıl 100 işçi çalıştırılabilir, 200 fabrika açılabilir” dedi.

Danışmanlık hizmeti

Elektrik enerjisi sektörüne katkı sağlamak amacıyla kurulan TurkPower şirketi, Enerji İşleri Etüt İdaresi Genel müdürlüğü tarafından enerji yönetimi ve verimliliği danışmanlığı alanında yetki verilen ilk şirketlerden Eko
Evd’yi bünyesine aldı.

EVD(Enerji verimliliği danışmanlığı) hizmeti veren TurkPower Eko Evd şirketi, Cornella Hoteller, Özkaymak Hoteller, Susesi Hotel, Ela Quality Hotel, Maritime Pine Beach Hotel ve Antalya Sheraton Hotel referanslarıyla enerji yönetimi ve verimliliği danışmanlığı yapıyor. EVD şirket, Elektrik ve Makina Mühendislerine 10 günlük eğitimler sonucu Enerji Bakanlığı’ndan onaylı “Bina Enerji Yöneticisi” sertifikasi veriyor.

Tüketiciye fırsatlar

Sektördekİ gelişmeleri değerlendiren, tüketicileri bilgilendiren TurkPower şirketi, toptan elektrik satışı konusunda kurumsal elektrik tüketicileri için büyük fırsat olduğuna dikkat çekiyor.

Farklı illerde

Yıllık 100 bin kilowatt saat elektrik tüketen ve “Serbest Tüketici Belgesi”ne sahip tüm işletmeler indirimlerden yararlanabiliyor. Bu küçük ve orta boyutlu işletmelere ucuz elektrik kullanma imkanı sağlıyor. Aynı ilde veya farklı illerde şubesi bulunan işletmeler, toplam tüketimlerini birleştirerek limiti kullanabiliyor.

Bina Enerji Kimlik Belgesi

Sanayİ sektöründe Verim Arttırıcı Projelere (VAP) verilen yatırımın yüzde 20’sine kadar olan enerji desteği teşviği, kısa sürede bina sektörüne de uygulanacak ve yapılan yatırımların teşvik edilmesi sağlanacak. Bina Enerji Kimlik Belgesi çıkartılması konusunda EVD şirketleri, eğitim verme ve binalarda belge çıkartılması konusunda tek yetkili olma ayrıcalığına sahip bulunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Enerjiyi verimli kullanma devri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı