Enerjinizin nereden geldiğini biliyor musunuz?

Hürriyet Haber
15.02.2017 - 10:00 | Son Güncelleme:

Enerjinin santralden evinize ulaşan yolculuğu dijital çözümlerin de katkısıyla dönüşüm geçiriyor. Gelin bu yolculuğun ana duraklarına birlikte bakalım…

Sabahları su ısıtıcısında hazırladığınız ilk bardak çayın elektronları pek çok farklı kaynaktan gelir. Bazıları, bir rüzgar çiftliğinde; bazıları, doğal gazla çalışan bir elektrik santralinde; bazıları ise, dev bir barajın derinliklerinde bulunan bir su türbininde oluşur. Bazıları da bir batarya içinde kısa bir süre dinlenir bile.

Bu elektronların kaynakları ne kadar farklı olursa olsun, evinize her zaman için doğru miktarda, verimli ve uygun fiyatlarla ulaşması büyük önem taşıyor.

Böyle bir "akıllı" enerji konseptine günümüzde artan bir ihtiyaç var. Bu enerji konseptinde artık rüzgarlı havalarda şebekelerin üretilen elektriği alamayacak kadar dolu olması durumunda türbinlerini devre dışı bırakan rüzgar santralleri gündemde. Bazı elektrik santralleri ise türbinlerini sıcak yaz günlerinde yalnızca talebin en yüksek olduğu saatlerde devreye alarak kalan zamanlarda rölantide çalışmasına olanak sağlıyor.

Enerji sistemini çalıştırmak için çok daha verimli, uygun maliyetli ve sürdürülebilir yöntemler bulunuyor.Ancak işler artık değişiyor. GE, kurucusu Thomas Edison'un Manhattan'daki merkezi ilk elektrik santralini açtığı günden bu yana yüz yılı aşkın bir süredir elektron üretiyor ve iletiyor. GE, günümüzde rüzgar, petrol, gaz ve diğer kaynaklardan enerji üretiyor. Enerjiyi türbinler ve jeneratörler vasıtasıyla elektriğe dönüştürüyor; bunu ise insanların yerleşik olduğu her bir kıtada bulunan elektrik şebekeleri üzerinden müşterilerine gönderiyor.

ENDÜSTRİYEL İNTERNET ENERJİYE VERİMLİLİK GETİRİYOR
Diğer taraftan da GE, artık yazılım ve analiz araçları da geliştiriyor. Endüstriyel İnternete yönelik bulut tabanlı bir platform olan Predix, akıllı enerji deposunun her zaman doğru enerji kaynaklarına bağlı olmasını ve doğru miktarda elektrik depolamasını sağlayan bağ doku işlevini görüyor. Predix, kamu hizmeti kuruluşlarının rüzgarlı havalarda doğal gazdan güç çıkışını azaltmasına ve bataryalarda güneş enerjisi depolayarak en ihtiyaç duyulan zamanda sunmasına imkan veriyor. GE yazılımı, enerji ve kamu hizmeti kuruluşlarının rüzgar santrallerinden, gaz türbinlerine ve deniz altında bulunan ekipmanlara kadar her alanda verimliliği artırmasını sağlıyor.

Almanya'da bulunan "hibrit" bir GE fabrikası, kendi elektriğini üretmek ve bunun bir bölümünü şebekeye geri satmak için yazılım ile gaz motorları, güneş panelleri ve bataryaları bir arada kullanıyor. 

Enerjinizin nereden geldiğini biliyor musunuz

GE Blog içerikleri için http://geturkiyeblog.com adresini ziyaret edebilirsiniz.Sponsorlu içerik

Sayfa Başı