Enerjinin 76 milyar dolarlık yeni devi Fransa’da doğuyor

Hürriyet Haber
28 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 27 Şubat 2006 - 20:10

Fransa’nın enerji şirketleri Suez SA ve Gaz de France’ın (GDF) yönetim kurulları 32 milyar Euro’luk hisse birleştirilmesine onay verdi. Birleşmeyle 76 milyar dolar cirolu Avrupa’nın en büyük ikinci enerji şirketi kurulacak. Yeni şirket dünyanın da en büyükleri arasına girecek.

Suez ve GDF’nin yaptığı ortak açıklamada, yeni oluşacak grubun yönetim şeması ve işleyişiyle ilgili çalışmaların sürdüğü belirtildi, işçi sendikalarına işçi çıkartılmayacağı sözü verildi.

HİSSE DEĞİŞİMİ: Ortak açıklamaya göre, Suez hissedarlarına hisse başına 1 Euro ödeyecek, böylece toplamda 1.25 milyar Euro’ya ulaşılacak. Ayrıca her bir Suez hissesine karşılık, bir GDF hissesi sunacak. Birleşmeyle iki şirketin cirosunun 70 milyar Euro civarında olacağı bildiriliyor.

FRANSA DESTEKLİYOR: İtalyan Enel grubunun, Suez Grubu’yla yakından ilgilenmesinden rahatsız olan Fransa hükümeti sürpriz bir kararla birleşmeye onay verdi. Fransa Başbakanı Dominique de Villepin’in de, iki grubun birleşmesine yoğun destek verdiği ve bu operasyonla ilgili gelişmeleri bizzat takip ettiği bildiriliyor. GDF’de yüzde 80 hisse sahibi olan Fransa’nın, birleşmeden doğacak grup içinde de yüzde 35-45 arasında hisseyi elinde tutması bekleniyor. Ancak Fransız işçi sendikaları, dün yaptıkları açıklamalarda, iki grubun birleşmesine karşı çıkmışlardı.

ENEL’İN ÖNÜNE GEÇİLECEK: Evlilik planı sayesinde, İtalyan Enel SpA’den gelmesi muhtemel düşmanca bir teklifin de önüne geçilecek. Enel’in geçen hafta "Suez’i satın alabiliriz" açıklamasının ardından Fransa’nın dev 2 enerji grubu aylar sürebilecek evlilik görüşmelerini hızlandırma kararı da aldı.

İKİNCİ BÜYÜK BİRLEŞME: Suez ile GDF arasındaki birleşme, ilaç şirketi Sanofi-Synthelabo’nın Aventis’i satın almasının ardından Fransa’da yaşanan en büyük şirket birleşmesi olacak. Sanofi, 2004 yazında, 55 milyar Euro’luk teklif ile Aventis’i ikna edip dünyanın en büyük üçüncü ilaç şirketi Sanofi-Aventis’i yaratmıştı.

Fransa’ya korumacılık suçlaması

SUEZ’e İtalyan Enel’den gelen teklifin engellenmesi için Fransa’nın iki enerji şirketinin birleşmesini teşvik etmesi Avrupa’da ekonomik korumacalık olarak değerlendirildi ve Avrupa Birliği (AB) ruhunu tahrip ettiği bildirildi. Ulaştırma Komisyoneri Jacques Barrot "Fransa ulusal bir formüle öncelik veriyormuş gibi görünüyor. Biz enerji sektöründe daha fazla entegrasyon olması gerektiğini söylüyoruz" dedi. İtalyan Sanayi Bakanı Claudio Scajola ise Suez’e teklifin önünü tıkayan anlaşmanın, AB hukukunu çiğnediğini söyledi. Scajola, Fransız girişiminin serbest piyasaya karşı olduğunu da belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı