Ege Haberleri

EGE

  Enerjide teşvik rüzgarı esecek

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET / İZMİR
  21 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2011 - 20:01

  Enerji yatırımlarında yerli malzeme ve teknoloji kullanımını teşvik eden yasa sektörü rahatlattı. Alkeg Başkanı Levent Kemaloğlu, özellikle İzmir çevresinde hareket olacağını söyledi.

  Uzun bir bekleyişten sonra yürürlüğe giren ‘Yenilenebilir Enerji Kanunu” yerli üreticiyi mutlu etti. Enerji yatırımlarında yerli malzeme ve teknoloji kullanımını teşvik eden yasa, özellikle İzmir ve çevresine hareket getirecek.
  Rüzgar enerjisi alanında yatırımların büyük çoğunluğunun Ege Bölgesi’nde bulunması nedeniyle rüzgar türbin kulesi ve kanadı üretiminin hızlanması bekleniyor. Şu anda Türkiye’de büyük ölçekli rüzgar türbin kanatı üreten Alman Enercon Aero’un dışında, “Çılgın Türkler” kitabının kahramanlarından makinist Eşref Usta’nın torunlarının kurduğu Alke Şirketler Grubu bünyesindeki Alkeg Enerji bulunuyor. Rüzgar türbinlerine ait kanat üretiminin ardında geçtiğimiz yıl Portekizli Tegopi ile ortaklık kurarak çelik kule üretimine de başlayan Alkeg Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kemaloğlu, “Yasanın getirdiği teşvik rüzgar enerjisi alanındaki yatırımcılara kanat, kule, jeneratör ve elektronik aksamların Türkiye’de yapılması imkanı sağlıyor” dedi.

  ÇİNLİ GİREMEZ

  Rüzgar enerjisi konusunda Çin’in önemli gelişme kaydettiğini, son 3-4 yıl içinde Avrupa’da zor durumda olan kanat ve türbin firmalarını satın aldığını dile getiren Kemaloğlu, “Hepsini toplayıp Çin’e götürdüler. Şu an Çin’de 50 üretici firma var. Dolayısıyla Türkiye’de Çinlilerin girmeyeceği tek sektör” diye konuştu.

  YATIRIMLAR GÜNDEMDE

  Türkiye’deki rüzgar enerjisi konusunun herkesin iştahını kabarttığını aktaran Kemaloğlu, yatırımların yüzde 80’nin İzmir çevresinde olduğuna dikkat çekti. Kemaloğlu, teşvikin sektörün önünü açacağını belirterek, “Şu anda 2 firmayız. Teşvikle birlikte bazı şirketlerin çalışmaları olduğunu duyuyoruz. Ayrıca yabancı kuruluşlar güvendik-leri yatırımcılar bulacak ya da teknolojisini buraya taşıyacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı