ANKARA HABERLERİ

Enerjide dışa bağımlılığı mantolama yöntemi ile daha da azaltmak mümkün

Gamze KOLCU
12 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ocak 2012 - 21:10

Isıtma ve soğutma giderlerinde yüzde 60’a varan tasarruf sağlayan ve yapılan yatırımı kısa sürede amorti eden mantolama sayesinde daha az enerji ile daha az enerji ile istenilen konfor şartlarına ulaşılabiliyor.

Gamze KOLCU

ENERJİDE dışa bağımlılığın azaltılmasında mantolamanın önemli olduğunu belirten Canart Yapı’nın sahibi Haluk Ünsal, “Mantolama, binalar için gerekli bir sistemdir. Çünkü mantolama ile hem duvar elemanlarının oluşturduğu yüzeyler hem de kiriş, kolon gibi betonarme elemanlar yalıtılarak ısı köprüleri ortadan kaldırılır” dedi.

Mantolama ile enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunmasının amaçlandığını söyleyen Ünsal, “Mantolama ile yalıtımdan en etkin sonucun alınması sağlanır. Böylece daha az enerji ile istenilen konfor şartlarına ulaşılabilir. Duvarlardaki kesintideki gerilimleri, çatlakları korozyon gibi yapı hasarlarını engelleyerek güvenli ve uzun ömürlü binalar oluşturur” diye konuştu.

Mantolama ile sağlanacak diğer kazanımlara da değinen Ünsal, şunları söyledi:

Tüketim yüzde 50 azalır

“Isıtma ve soğutma giderlerinde yüzde 60’a varan tasarruf sağlanır ve kısa sürede kendisine yapılan yatırımı amorti eder. Binayı maruz kalacağı tüm dış etkenlerden koruyarak ömrünü uzatır. Dış cephe onarımı gerektirmez. Çeşitli cephe kaplamalarıyla, cepheler boyalı ve boyasız olarak kaplanır. Bina birleşim bölgeleri ve riskli noktalarda çeşitli cephe kaplamaları kullanarak her binanın detayına göre çözümler üretilebilir.

Binalardaki enerji performansı tam anlamıyla sağlandığında, Türkiye’deki enerji tüketimi en az yüzde 50 oranında azalır. Ülkemizin, ısı enerjisinde dışa bağımlılığı da göz önünde bulundurulursa, ısı yalıtımının ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkar.

İyi anlatılmalı

Türkiye olarak ısı yalıtımı konusunda çok geride kaldık. ‘Zararın neresinden dönersek kardır’ diyerek çalışmaları hızlandırmak ve kamuoyunu bilinçlendirme çalışmalarını arttırmak gerekiyor. Enerji maliyetlerinin artması, yalıtımın yasal olarak da zorunlu olması, ısı yalıtımının avantajlarının anlaşılmaya başlaması ve gerçekleştirilen iyi projelerin etkisiyle yalıtım bilinci hızla artıyor. Buna karşılık ısı yalıtımı olan bina sayısı artmıyor. Mantolama yapılan bina sayısı daha da az. Mantolamanın ne demek olduğunu daha iyi anlatmalıyız. Enerjide dışa bağımlılık, ancak bilinçlenme ve uygulamalardaki artış ile azaltılabilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Enerjide dışa bağımlılığı mantolama yöntemi ile daha da azaltmak mümkün haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı