ŞANLIURFA HABERLERİ

"Enerji Verimliliği, İsrafı ve Çevresel Etkileri Paneli"

AA / Mehmet Akif Parlak
14.01.2015 - 17:22Son Güncelleme :

- DEPSAŞ Genel Müdürü Demirbağ: "Amacımız enerjiyi verimli kullanarak hem ev ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sunmaktır"

AA / Mehmet Akif Parlak

ŞANLIURFA (AA) - Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ) Genel Müdür Neşet Demirbağ, "Amacımız enerjiyi verimli kullanarak hem ev ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sunmaktır" dedi.

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) tarafından Enerji Haftası kapsamında bir otelde, "Enerji Verimliliği, İsrafı ve Çevresel Etkileri Paneli" düzenlendi.

Demirbağ, panelde yaptığı konuşmada, enerjinin insanoğlu için önemine değinerek, elektriğin hayat kaynağı olduğunu ancak verimli kullanılması gerektiğine söyledi.

Türkiye'de kayıp kaçak oranın en yüksek olduğu yerin kendi bölgeleri olduğuna işaret eden Demirbağ, söz konusu kayıpları önlemek için sürekle çalışma içinde olduklarını anlattı.

Bedel dışı kullanılan elektriğin daha çok israf edildiğini vurgulayan Demirbağ, halkı bu konuda bilinçlendirmek için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini aktardı.

İsrafın haram olduğuna dikkati çeken Demirbağ, şunları kaydetti.

"Amacımız enerjiyi verimli kullanarak hem ev ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sunmaktır. Bölgemizde kayıp oranı yüzde 74'ün üzerinde seyretmektedir. Bedelsiz kullanım nedeniyle israf hat safhaya ulaşmıştır. Halkımızı kullandığı enerjiyi israf etmemeye çağırıyoruz. Bu amaçla Türkçe ve Kürtçe 100 bin el ilanı bastırarak vatandaşlara dağıttık. Yine bu çerçevede çeşitli okullarda öğrencilere enerjinin verimliliği ve israf konusunda seminerler ve resim yarışması düzenledik. Bölgemizde yılda ortalama 20 milyar kilovat elektrik kullanılmaktadır. Bunun yaklaşık dörtte üçü bedelsiz kullanmaktadır. Kaçak kullanım nedeniyle yılda 2,7 milyon lira tutarında 8 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi verimli kullanılmadığından israf edilmektedir."

Açılış konuşmasının ardından Harran Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr Mehmet Şimşek moderatörlüğünde panel gerçekleştirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden "Enerji Verimliliği, İsrafı ve Çevresel Etkileri Paneli" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 17 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Enerji Verimliliği, İsrafı ve Çevresel Etkileri Paneli" haberi güncellenecektir.

  ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   04:55
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:20
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:50
  • Yatsı
   19:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı