Enerji verimliliği ile 2 milyon ek istihdam

Hürriyet Haber
18.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme:

‘Yeşil İş: Sürdürülebilir İş Buluşması’ na katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, enerji verimliliğiyle 2030 yılına kadar 2 milyonun üzerinde istihdam oluşturulabileceğini, yenilenebilir enerji ile daha rekabetçi bir yapı oluşturulabileceğini söyledi.

Sürdürebilirlik Akademisi’nin ev sahipliğinde bu yıl beşinci kez düzenlenen Yeşil İş: Sürdürülebilir İş Buluşması, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kalkınmanın sadece ekonomiden, büyümeden, rakamlardan ibaret olmadığını belirten Yılmaz, sadece enerji verimliğinin, bütün süreçlerinin Türkiye’de yapılarak 2030 yılına kadar 2 milyonun üzerinde bir istihdam oluşturulabileceğini ifade etti. Türkiye’nin doğal kaynakları kısıtlı ve enerji bağımlısı bir ülke olduğunu anlatan Yılmaz, “Dolayısıyla doğal kaynakları verimli kullanmak bizim ekonomimizin bir gereği. Yenilenebilir enerjiye daha ağırlık verdiğiniz, enerji verimliğini ön plana çıkardığınız zaman sadece çevreyi korumuş olmuyorsunuz, aslında maliyetlerinizi düşürüyorsunuz, daha rekabetçi ekonomik yapı oluşturuyorsunuz, dışa bağımlılığınızı azaltıyorsunuz” dedi.

DÜNYA İYİYE GİTMİYOR

10. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nını 4 eksen üzerine oturttuklarını anlatan Yılmaz, “Birinci eksenimiz, sosyal boyuta verdiğimiz önemin göstergesi olarak ilk defa bir plana sosyal konularla, ‘nitelikli insan güçlü toplum’ dediğimiz bir bölümle başladık. İkinci eksenimiz ekonomiyle ilgili olarak yenilikçi üretim ve istikrarlı yüksek büyüme. Üçüncü eksenimiz mekansal boyutu içeriyor ve yaşanabilir şehirler oluşturmayı, bölgeler arasındaki dengesizlikleri azaltmayı içeriyor” dedi. Dördüncü boyutun ise kalkınma ve işbirliği olduğunun altını çizen Yılmaz, “Dünya ile tecrübeleriniz paylaşmak, onların tecrübelerinden faydalanmak ve işbirlikleri geliştirmek durumundasınız”
dedi. Yılmaz, dünyanın kaynakların sürdürülebilirliği konusunda iyi bir yere gitmediğini, bu konuda küresel bir sorumluluk üstlenilmesi gerektiğini söyledi.

3.5 MİLYAR ÜNİVERSİTELERE

Türkiye için önemli konulardan birinin de şehirleşme olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, “Türkiye şu anda muazzam bir kentsel dönüşüm hamlesi başlattı. Bir taraftan şehir estetiğini koruyarak yeni yapıların daha enerji verimli ve akıllı yapılar olması için çalışmalıyız” dedi. Tarım alanında da Türkiye’nin önemli dönüşüm imkanları bulunduğunu belirten Yılmaz, “Şehirleşme, nüfus, tarımdaki sulama imkanları arttıkça suyu da çok verimli kullanmak durumundayız. Yeşil iş yenilikle, bilgiyle gelişebilecek bir süreç. Sadece geçen yıl 3,5 milyar lira üniversitelere yatırım ödeneği tahsis ettik. Bilgiyi sadece üretmemiz yetmez bunu katma değere dönüştürmemiz lazım. Burada kritik başarı faktörü, özel sektörün katkısıdır” dedi.

Şirketler kolaya kaçıyor

KALKINMA Bakanı Cevdet Yılmaz, “Şirketler, arsa, bina alıyorlar, büyük rantlar elde ediyorlar. Fakat Ar-Ge’ye, girişimciliğe yeterince yatırım yapmıyorlar. Bunlar, hemen sonuç alınabilecek işler değil, orta vadede ama fazlasıyla sonuç alabileceğiniz işler. Büyük sermaye gruplarının bu işlere girmesi gerekiyor. Biz, ortam oluştururuz ama asıl Ar-Ge ve girişimciliği geliştirmesi gereken özel sektör. Bunu yaptığımızda daha fazla ‘yeşil iş’ üreteceğiz, kaynaklarımızı daha verimli kullanacağız” dedi.

Özgürlük yoksa kalkınma eksiktir

EKONOMİNİN büyüyebileceğini, sosyal dengenin kurulabileceğini ve çevrenin korunabileceğini ifade eden Cevdet Yılmaz, “Fakat iyi bir hukuk devleti olamadıysanız, temel hak ve özgürlükleri geniş bir şekilde yaşayamıyorsanız, şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışı oluşturamıyorsanız, özgürlüğü yaygınlaştıramıyorsanız kalkınmanın önemli bir ayağı eksik kalır” ifadelerini kullandı. Yılmaz, “Türkiye’de işsizliğin düşmesi zorlu bir süreç. Buna rağmen Türkiye bu konuda da başarılı” dedi.

GÜNÜN İŞ FIRSATLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı