"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Enerji özelleştirmesinde ciddi sıkıntı beklenmiyor

BAŞKENT Gaz ihalesindeki fiyaskonun ardından, bundan sonraki enerji özelleştirmelerinin sıkıntıya girip girmeyeceği tartışılıyor.

Özelleştirme İdaresi yetkilileri, özellikle bu ay sonunda paralarının tahsil edilmesi beklenen 7 dağıtım ihalesinin sonuçlanması konusunda fazla bir sıkıntı beklemiyorlar.
Bu olumlu beklentinin en önemli nedeni, Başkent Gaz’da alıcı listesi bulunmazken, dağıtım ihalelerinde belli bir alıcı sıralamasının bulunması. Yani birinci hak sahipleri kazandıkları ihalelerin paralarını yatıramasalar dahi, ikinci, üçüncü sıradaki hak sahiplerine ihaleler verilebilecek.
Bu ay sonunda paraları yatacak olan dağıtım ihaleleri, sadece özelleştirmenin geleceği açısından değil, bütçe dengeleri açısından da kritik öneme sahip. Bu ay sonunda para yatırma süresi dolan ihaleler sonucunda toplam 11 milyar dolar civarında gelir bekleniyor. Bu paranın hepsi de bütçeye aktarılacak kaynak...
İdare yetkilileri bu dağıtım ihaleleri sonucu 2011 tahsilatının 7-8 milyar doları bulmasını bekliyorlar. 7 dağıtım ihalesinden üçünde, paranın peşin ödenmesi şartı bulunuyor. Bu peşin paranın 4.5 milyar dolar civarında olması beklenirken, geriye kalan 4 dağıtım şirketini alabilmek için ise yüzde 20 peşin ödeme şartı bulunuyor. Dolayısıyla bu yıl içinde tahsil edilip bütçeye aktarılacak kaynak miktarı 7-8 milyar doları buluyor.
Özelleştirme idaresi yetkilileri, ihalelerinin sonuçlanmasının mayıs sonuna birikmesinin nedeninin, Rekabet Kurumu’nun gelişmelere göre belirlediği yeni rekabet kıstaslarının da devreye girmesi, hukuki ve yasal sürecin bu nedenle de uzaması, bazı ihalelerde birinci sıradaki yerine ikinci sıradakine verme zorunluluğu doğması olduğunu hatırlattılar.
31 Mayıs gün bitimine kadar bu 7 ihaleyi kazanan firmanın, gelip uzatma isteyebileceği, uzatmanın teminat oranı yüksek tutularak verilebileceğini belirten İdare yetkilileri, Başkent Gaz’ın parasını yatıramayan MMEK konsorsiyumunun da aynı şartlara tabi olacağını, şimdiye kadar ki uzatma prosedürlerinin devam edeceğini söylediler.

BAŞKENT GAZ  DAHA İYİ SATILABİLİR

Başkent Gaz’ın satışında çıkan aksilik konusunda paniğe gerek olmadığını, sakin olmak gerektiğini kaydeden Özelleştirme İdaresi yetkilileri, enerji özelleştirmelerinde yapılan planlandığı gibi normal rayında gittiğini, Başkent Gaz’daki aksiliğin programı değiştirmeyeceğini söylediler.
Dağıtım ihalelerindeki sürecin tamamlanmasından sonra ikinci ayak olarak bu yıl üretim tesislerinin özelleştirmesine de başlanacağını hatırlatan yetkililer, Hamitabat’ın zaten ihaleye çıktığını, yakında tekliflerin alınacağını belirterek, yeni üretim tesislerinin de yıl sonuna doğru ihaleye çıkarılması için çalıştıklarını kaydettiler.
Bu arada Başkent Gaz’ın yeniden satışı çıkarılması için şartların uygun olduğunu kaydeden İdare yetkileri, kısa zaman içinde yeniden ihaleye çıkılacağını, yeni taliplerle görüşmelere zaten başlandığını kaydettiler.
Yetkililer, kendilerine ulaşan bilgilere göre bazı Arap ülkeleri ile ABD’li şirketlerden yeni talepler beklediklerini, bu arada daha önceki ihaleye belirsizlikler nedeniyle katılamayan bazı eski taliplerin de yeniden çıkılacak ihaleye daha sıcak baktıklarını bildiklerini söylediler.
Başkent Gaz’ın ihalesi sırasında mevzuat açısından sıkıntıların devam ettiğini, son anda bazı sıkıntıların giderilebildiğini hatırlatan yetkililer, yeniden ihaleye çıkıldığında bu pürüzler de giderilmiş olarak ihaleye çıkılacağı için, daha fazla talep beklediklerini kaydettiler.
Özelleştirmede kendilerinin önceliğinin “tek başına yüksek fiyat” olmadığını hatırlatan İdare yetkilileri, buna rağmen yeniden ihaleye çıkıldığında Başkent Gaz’a, eskisinden daha yüksek teklif gelmesinin mümkün olduğunu ifade ettiler.
Bence bu aksiliğin nedenleri çok iyi saptanıp, bundan sonra aynı hatalara düşülmemeli.

X