İZMİR HABERLERİ

Enerji HZI, İzmirli tedarikçi firmalarla buluştu

DHA
15.12.2017 - 10:47Son Güncelleme :
DHA

AVRUPA'nın en büyük çöpten enerji üretme tesisi olması planlanan İstanbul'daki 'Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi'ni yapacak olan Hitachi Zosen Inova AG (HZI) firması, İzmirli tedarikçi firmalarla bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, İstanbul'da oluşan atıkların yüzde 15'ini bertaraf etmek üzere kurulması planlanan 'Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi'nin ihalesini, Hitachi Zosen Inova ile Makyol konsorsiyumu kazanmıştı. 2020 yılına kadar tamamlanması planlanan ve yaklaşık 2.6 milyar TL yatırım bütçesi olan bu proje için Hitachi Zosen Inova firmasının ülkemizdeki tedarikçilerini belirleme süreci devam ediyor. 'Hitachi Zosen Inova Tedarikçi Günü' İzmirli firmaların, kısa sürede hayata geçecek bu yatırımda, ürünleriyle tedarikçi olarak yer alabilmeleri amacıyla düzenlendi.

İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) ev sahipliğinde ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) işbirliğinde gerçekleştirilen 'Hitachi Zosen Inova Tedarikçi Günü'nde konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi, iklim değişikliği, susuzluk gibi pek çok çevresel sorun olduğunu belirterek, "Evsel atıklar da önemli çevresel problemler yaratıyor. Bunların bertaraf edilmesi oldukça meşakkatli bir konu haline geldi. Bu sebeple bu tip çevreye duyarlı bertaraf tesisleri yaygınlaşacak. Ülkemizde kurulacak bu büyük tesis için çok sayıda İzmirli sanayicinin tedarikçi olarak yer almasını önemsiyoruz. Dünya hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor ve bu sektöre yönelik ekipman üretiminde İzmir'in çok önemli bir potansiyeli var" dedi.

Toplantıda konuşan İZKA Planlama Birimi Başkanı H.İ. Murat Çelik ise, İzmir Kalkınma Ajansı olarak yenilenebilir enerji sektörünü İzmir'in sürdürülebilir kalkınması için öncelikli sektörlerden birisi olarak belirlediklerini ifade ederek, "Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, kaynakları çeşitlendirerek sürdürülebilir enerji kullanımının sağlanması ve enerji tüketimi neticesinde çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açılarından, yenilenebilir enerji son derece önemli. Yenilenebilir enerji kaynaklarını daha yoğun şekilde kullanmalı, ayrıca yenilenebilir enerji üretmeye yönelik ekipmanların üretimini de ülkemizde gerçekleştirmeliyiz" dedi.

İzmir'in enerji konusundaki potansiyelinin uluslararası seviyede de kabul gördüğünü söyleyen Çelik, Conway, Ernst&Young ve Oxford Economics kurumları tarafından 2 yılda bir yayınlanan 'Dünya'nın En Rekabetçi Şehirleri' araştırmasının 2017 yılı versiyonunda, İzmir'in Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın enerji alanındaki en rekabetçi 5 şehri arasında, Moskova, Varşova ve Budapeşte ile birlikte yer aldığı bilgisini verdi. Çelik, "Rekabet avantajımız olan enerji sektöründe daha fazla KOBİ'mizin uluslararası değer zincirlerine dahil olmasını, bu sayede hem satışlarını hem de ihracatlarını geliştirmelerini hedefliyoruz. Bu kapsamda sektördeki firmalarımızın ortak tanıtım, yenilik ve eğitim çalışmaları yapmak üzere kümelenmeleri için projeler yaparken, yenilenebilir enerji ekipman firmalarına da İzmir'in yatırım ortamını tanıtıyoruz" dedi.

Hitachi Zosen Inova firmasının Tedarik Yönetimi Başkanı Douglas Else-Jack ise Türkiye'de ilk projelerini gerçekleştirdiklerini ve devamının gelmesini dilediklerini belirterek, "Bugüne kadar dünyada 500'ün üzerinde enerji projesi yaptık. Türkiye'deki bu ilk projemiz için, buradan büyük hacimli alımlar yapacağız. Gerekli kalite standartlarını sağlayan ve bu proje ile bizimle çalışmaya başlayan tedarikçi firmalar, bundan sonraki tüm projelerimizde de iş ortağımız olabilecektir" diye konuştu.

Toplantı Hitachi Zosen Inova yetkililerinin tedarikçi firmalarla yaptığı birebir görüşmelerle tamamlandı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Enerji HZI, İzmirli tedarikçi firmalarla buluştu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Temmuz 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:23
 • Guneş
  06:03
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:33
 • Yatsı
  22:06
Sayfa Başı