Gündem Haberleri

  Enerji Bakanı'nı protesto ettiler

  Erdem SÜREK- Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE / DHA
  27.10.2007 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Çanakkale'ye ‘Kaz Dağları'nda Madencilik, Turizm ve Çevre’ konulu panele katılmak üzere gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Manisa'nın Kabazlı köylüleri tarafından protesto edildi.

  Manisa'nın Salihli İlçesi'ne bağlı Kabazlı Köyü'nden 50 kişilik grup, Kaz Dağları'nda sürdürülen altın arama çalışmalarının durdurulması için mücadele veren çevrecilere destek olmak için Çanakkale'ye geldi. Daha önce Bergamalı çevrecilere de liderlik yapan Oktay Konyar öncülüğündeki grup, Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kolin Otel'de düzenlenen, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de katıldığı ‘Kaz Dağları'nda Madencilik, Turizm ve Çevre’ panelinin başlamasına kısa süre kala, otel önüne gelerek protesto eylemi gerçekleştirdi.

  Yarı çıplak erkekler, ellerinde süpürge, kollarında yemek sepeti olan kadınlar, otobüsten inip, otel bahçesine girmek isteyince polis tarafından engellendi. Bunun üzerine gruba öncülük eden Oktay Konyar, yanında getirdiği kelepçeyi göstererek “Yolsuzluklar nedeniyle Enerji Bakanlığı'nda herkes kelepçeyle yargıç karşısına çıkıyor. Ben de Bakan Hilmi Güler'e kelepçe getirdim. Görevi ne olursa olsun, bir gün ona lazım olacak. Vatan babasının malı mı? Her yeri sattılar, yağma ettiler ve bizim çocuklarımıza bir şey kalmadı” dedi.

  Konyar sırtında taşıdığı ilaçlama makinesini Bakan Güler'i dezenfekte etmek için getirdiğini ifade ederek, “Türkiye'de en büyük yolsuzlukların yapıldığı bakanlık Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı. Çok kirlendiler. Bakanı dezenfekte etmek istiyorum” dedi. Kabazlı köyünde yaşayan Elif Ergül “Kaz Dağları'nı görmedik ama gazetelerden ve televizyonlardan izliyoruz. Çanakkaleli çevrecilere destek çıkmak, bakanı protesto etmek için geldik. Bizim köyümüz de çöp konusunda mağdur. Gelen götürüyor bu vatanı, giden götürüyor. Dürüst bir köylü olarak, taş gibi yürekle kalkıp geldik” dedi.
  Grup otel önünde ‘Kaz Dağı’nın yolları çetelere kapalı’, ‘Siyanürcü şirket Türkiye'yi terket’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ şeklinde slogan attıktan sonra, sepetlerindeki yiyecekleri çıkarıp otel önünde kahvaltı etti. Yaklaşık 20 dakikalık protestonun ardından grup otobüse binerek otelin önünden ayrıldı. Protesto sürerken, otel içinde olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler herhangi bir tepki göstermedi. Bakan Güler, panele girişte Kaz Dağı Koruma Grubu Girişimcisi Avukat Mehmet Öngen tarafından karşılandı. Öngen, Bakan Güler’e içinde, zeytin, zeytin yağı ve zeytin dalı bulunan sepeti hediye ederek, “Bunların hepsi çevre dostu ve hormonsuz. Afiyetle yiyiniz” dedi. Bakan Güler de Avukat Öngen’e teşekkür ederek, “Sizden enerji almak için buraya geldim” diye konuştu.

  Salihli'nin Kabazlı Köyü halkı, yaklaşık bir yıldır, köylerine kurulmak istenen katı atık bertaraf tesisine karşı eylemlerini sürdürüyor. Köylüler, genel seçimde oy kullanmamış, referanduma da katılmamıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı