Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Enerji Bakanı'na sürpriz destek

  Hürriyet Haber
  09.07.2012 - 09:38 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mümtaz Soysal, “yaz saati” uygulamasını süreklileştirmek için uğraşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a destek verdi.

  Mümtaz Soysal, bugün köşesinde şunları yazdı:

  ''İki Akıl

  /images/100/0x0/55eb3988f018fbb8f8b3797eTürkiye “zıtlıklar ülkesi” sayılır, ama öyle olan tek ülke değildir. Yeryüzünün zıtlıklarla dolu ülkeleri saymakla bitmez; zıtlıkların çoğu inanılmaz ölçüde anlamsız zıtlıklar içerir. Bereket, ülkemizin bu konudaki özelliği,“zıt akıllar ülkesi” olmaktır. Genellikle “akıllı” denip de birbirine bu ölçüde ters düşen insan bolluğu başka yerlerde pek bulunmaz.

  Üstelik, aynı birimler, kurumlar ya da kuruluşlar içinde akıl zıtlıklarını birlikte yaşayabilen insanlar söz konusudur.

  Örnek mi? Örneğin Sayın Başbakan ile Sayın Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanımız.

  Akıllardan biri, Çamlıca Tepesi’nde rekor denemek peşindedir. Aslında çok akıl gerektiren devlet işlerini ve dünya sorunlarını bir yana itip İstanbul’un her yanından görülebilecek bir camiyi o caanım tepenin üstüne kondurmak istiyor. “Şimdiye kadar ecdadın yaptıklarının hepsinden daha geniş kubbeli” ve “minimum Sultanahmet Camisi’ninkiler kadar minareli” olacakmış. “En az altı” dendiğine göre, demek ki büyük olasılıkla sekiz-on minareli de olabilir. Maksat, padişah ecdadın rekorunu kırmak değil mi?

  Rekoru Cumhuriyetin yüzüncü yılına doğru bir cumhurbaşkanı kırmayacak da kim kıracak? Böylesine şahane bir zıtlığı başarmak Ortadoğu’nun yeni “büyük devleti”ne yakışmaz mı?

  Bunu “fantezi” sayacak olanlar, aynı devlet içinde bir başka aklın ülkedeki saat düzenini sıkışıp kaldığı boylamlardan kurtarıp elektrik tüketiminde yıllık 300 milyon lira tasarruf sağlamak peşinde olduğunu bilmelidirler: Doğal kaynaklar ve enerji işlerinin Bakanı Taner Yıldız yarım yıllık “yaz saati” uygulamasını süreklileştirmek için uğraşmakta. Amacı, Londra’nin Greenwich semtinden geçen boylam ile Türkiye’nin batı ucundaki boylam arasındaki saat farkı yerine Doğubeyazıt boylamını temel alarak saat farkını ikiden üçe çıkarmak ve böylece aydınlatmada gün ışığından daha uzun süre yararlanıp elektrik tüketimi giderlerini azaltmak. Öbür aklın fanteziye kaçan çabasına karşın işte size somut hesaba dayalı bir çaba.

  Türkiye, akılcı yaklaşımların bazen zıtlaşabilen farklılıklarında piştiği için kötü niyetlilerin kolayca batırabileceği deneyimsiz bir ülke sayılmaz. Bunu bilmek, moral çöküntülerini giderecek ilaçtır.''

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı