Enerji Bakanı Yıldız'dan kritik açıklamalar

Hürriyet Haber
29 Ağustos 2014 - 11:18Son Güncelleme : 29 Ağustos 2014 - 11:23

Özellikle, Mardin, Şanlıurfa'da yoğunlaşan elektrik kesintilerine çiftçilerin gösterdiği tepkiler gündemdeki yerini koruyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız konu ile ilgili açıklama yaptı.

Bakan Yıldız konu ile ilgili açıklamasında "Şu ya da bu şekilde ödeyemeyenlerin elektriği kesilmiştir. Özelleştirme karşılığı oradaki özel şirket bedelini alıyor. Dün iyi niyetli protesto eylemlerinden daha öteye giden bazı eylemlerle karşılaştık. Dağıtım şirketine ödeme teklifinde bulunmaları halinde bu teklif değerlendirilecektir. Ama biz hiç ödemeyelim demenin doğru bir teklif olmadığına inanıyoruz. Ödemeler belki de yeni bir Bakanlar Kurulu kararı ile otomatik ödemeye geçebilir. Ben para ödemeden elektrik almak istiyorum denirse Türkiye’deki diğer bölgelerde elektrik parası ödeyen vatandaşlarımıza haksızlık olacaktır.

Enerji Bakanı Yıldızdan kritik açıklamalar MARDİN'DE ELEKTRİK KESİNTİLERİ İÇİN PROTESTOLAR KENTİ KARIŞTIRDI

Ödeme isteyenlere yardımcı olabileceğimiz bir yapıyı dağıtım şirketi de kurdu. Parasını ödemek isteyenlerin elektriği verilecek ancak para ödemek istemiyorum diyenlerin doğru bir teklif ile gelmediklerini düşünüyorum. Ben bunu bir cümle ile tarımsal destekten ödemek istiyorum diyenlerin elektriği açılacak. Vatandaşımız çiftçimizin bu cümlesi yazması yeterli. Ödemek istemiyorum diğer vatandaşlarımıza haksızlık olur. Bakanlar Kurulu kararı ile elektrik faturaların otomatik olarak tarımsal desteklerden ödenebileceğini tekrarlamak isterim.

Bir ön fatura çıkarılıp da vatandaşa göndermek gibi bir başlık yok. Bunun özel dağıtım şirketi ile alakalı 1.4 milyar tl alacağının 310 milyon tl ye bağlanmasına rağmen ödenmemişi onladı sıkıntıya sokar. Ödeme planı sunanlar ve dediğim cümleyi kürarlara elektrik verilmeye başlandı. Elektrik faturasını şu takvimle ödemek istiyorum diyenlerin elektrikleri açılıyor"

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı