Enerji Bakanı Taner Yıldız, Bağdat’a gidiyor

Merve ERDİL
15 Ocak 2015 - 11:40Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 11:41

Enerji Bakanı Taner Yıldız, pazar günü Bağdat’ı ziyaret edecek. Ziyarette Basra’dan çıkarılacak petrolün Bağdat’a, buradan da mevcut altyapı kullanılarak Ceyhan’a ulaştırılmasına yönelik proje de gündeme gelecek.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu pazar Bağdat’a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Ziyarette yeni bir boru hattı projesinin de gündeme gelmesi bekleniyor. Projeye göre, Basra’dan çıkarılacak petrol, boru hattı aracılığıyla Bağdat’a, buradan da mevcut altyapı kullanılarak Ceyhan’a kadar ulaştırılacak. Geçtiğimiz ay Türkiye’de Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısında da üzerinde çalışılması konusunda uzlaşıya varılan projeyle ilgili olarak taraflar arasında büyük ölçüde uzlaşı sağlandı. Yıldız, “Basra’dan çıkıp Irak’ın kuzeyine gelecek olan, oradan da Kerkük-Yumurtalık ham petrol hattının nihai noktasına bağlanacak olan bir projeden bahsediyoruz. Aynı zamanda Erbil’le Bağdat arasındaki mutabakatı da belki bir daha konuşacağız, bunun ne kadar sürdürülebilir olduğunu. Temennimiz bunu birçok alanıyla beraber artırmak yönündedir” şeklinde konuştu.

46. TANKER YÜKLENDİ
İstanbul’da düzenlenen Enerji Verimliliği Haftası açılışının ardından soruları cevaplayan Yıldız, Kuzey Irak’tan petrol akışında 46. tankerin yüklendiğini bildirerek, “Şu anda Kuzey Irak’tan ham petrol akışında 37 milyon varile ulaştık. Petrol akışı günlük 450 bin varillere kadar yükseldi. Hedefimiz kısa vadede 550 bin varillere ulaşması. Sonra da stabil hali olan 1 milyon varillere gelmesi” dedi. Edindiğimiz bilgilere göre, 25-26 Aralık’ta Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı kapsamında yapılan görüşmelerde, Türkiye-Irak 17. Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının ocak ayı içinde Bağdat’ta yapılması konusu gündeme gelmişti. Irak ile yapılan istişareler sonucu KEK toplantısının 17-18 Ocak’ta gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Yıldız, bu kapsamda 18 Ocak Pazar günü Bağdat’ı ziyaret edecek.

IŞİD DE GÜNDEMDE
Iraklı yetkililerle yapılacak görüşmelerde, enerji alanında, Irak’tan Türkiye’ye ham petrol sevkiyatı ve tedarikinin artırılması; depolama, boru hatları gibi hidrokarbon altyapı tesislerinin geliştirilmesi ve inşasında Türk firmalarının faaliyetlerini artırması; Türkiye-Irak arasındaki mevcut ve gelecek elektrik enterkoneksiyon hatlarının geliştirilmesi; Türk şirketlerinin başta Basra eyaleti olmak üzere Irak’ın genelinde elektrik üretim altyapısının geliştirilmesine yönelik yatırımları ve Cizre-Musul Elektrik İletim Hattı’nın Irak tarafında kalan kısmına ilişkin yatırımların tamamlanarak enerji transferine başlanması gibi konuların gündeme geleceği öğrenildi. Diğer yandan, IŞİD terör örgütü nedeniyle yaşanan güvenlik sorunlarının iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlara etkisi de masaya yatırılacak. Mevcut karayolu ticaret hattı üzerindeki yükün hafifletilmesi ve ticaret hacminin artırılması amacıyla yeni sınır kapı ve geçişlerinin açılması da görüşmelerde ele alınacak.

merdil@hurriyet.com.tr


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı