Enerji Bakanı nükleerde kararlı: 2010’un ilk çeyreğinde çözeceğiz

Zeynep GÜRCANLI
20.11.2009 - 20:49 | Son Güncelleme:

Nükleer santral ihalesinin yargı kararıyla dördüncü kez iptal edilmesi hükümeti durdurmayacak. Enerji Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral konusunda “Kararlılık sürüyor” mesajı verdi, yeni yollar aranacağını söyledi.

Türkiye Müteahhit Birliği’nin Ankara’daki yemeğine katılan yıldız gerek Kyoto Protokolü gerekse diğer uluslararası anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’nin emisyon hacimleri konusundaki yükümlülüklerini hatırlattı ve bu  çerçevede nükleer santralin bir gereklilik olduğunu söyledi. Yıldız “Bu konuda kararlılığımız eksilmeden devam ediyor, bundan sonra nasıl bir yöntem izleyeceğimize karar vereceğiz” dedi. Bu çerçevede yeni süreçte ihaleye de çıkılabileceğini, yarışma sürecinin de geçerli olabileceğini, kamunun da iştirak etmesinin söz konusu olabileceğini belirten yıldız kesin kararın danışmalarla verileceğini söyledi. Yıldız “Bu sürecin hükümetten hükümete değişen bir süreç olmaması bir devlet politikası olmasını istiyoruz. Yasama yürütme yargı işbirliğine ve nezakete devam  edeceğiz” şeklinde konuştu.

2010’UN İLK ÇEYREĞİ

Enerji Bakanı konunun acil olduğunu dolayısıyla 2010’un ilk çeyreğinde bir karar alınmasına gayret edeceklerini söyledi.  Bakanın önemli bir açıklaması da sürece katılacaklar konusunda oldu. Yıldız, Sadece Rusya’nın katılımının söz konusu olmadığını diğer ülkelerin de belirlenecek yöntem çerçevesinde santral ihalesine katılmalarının mümkün olacağının işaretini verdi. Bakan Yıldız santralın Mersin Akkuyu’da kurulması konusunda bir karar değişikliği bulunmadığını ancak Sinop’un da ileride sürece dahil edilmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı