Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Enerji Bakanı Güler Bergama'da

  aa
  27 Ekim 2005 - 19:04Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 19:04

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yortanlı Barajı ile bu barajın suları altında kalacak Allianoi Antik Kenti'nde incelemelerde bulunarak, “Bir tarafta baraj, bir tarafta Allianoi Antik Kenti var, arkadaşlarımla görüşüp ortak karar vereceğiz” dedi.

  Bakan Güler, İzmir ve çevresindeki baraj inşaatlarını kapsayan inceleme gezisi kapsamında Bergama İlçesi'ndeki Yortanlı Barajı'na gitti. İzmir Valisi Oğuz kağan Köksal ve DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu ile birlikte baraj inşaatını gezen Güler, şantiye önünde kurulan kürsüde konuşma yaptı.

  Güler, 10 yılı aşkın süredir devam eden, ancak tamamlanamayan Yortanlı Barajı'nda ve baraj suları altında kalacak Allianoi Antik Kenti'nde neler yapıldığını yerinde incelemek amacıyla bölgeye geldiğini söyledi. DSİ'nin baraj inşaatıyla ilgili çok güzel işler yaptığını ifade eden Güler, baraj inşaatın yanı sıra Allianoi Antik kentini kurtarma kazılarına 3 trilyon lira kaynak aktarıldığına dikkat çekti. Güler, baraj hizmete girdiğinde bölgedeki 18 bin hektar alanın sulanacağını ve yaratılan ekonomik değerin üreticinin yüzünü güldüreceğini ifade etti.

  Bakan Güler, baraj inşaatı hakkında brifing aldıktan sonra Allianoi Antik Kenti'ni gezdi. Gezi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Güler, “Bir tarafta 53 trilyon harcanarak 250 bin kişiye hizmet verecek baraj, bir tarafta 3.2 trilyon harcanarak kurtarma kazıları yapılmış Allianoi Antik Kenti var. İkisini de gördüm, arkadaşlarımla görüşüp ortak karar vereceğiz” dedi.

  Güler'in yaptığı incelemeler sırasında Bergama çevresindeki bazı belde belediye başkanları Allianoi Antik Kenti kazı heyetini eleştirerek, barajın bir an önce hizmete girmesini beklediklerini ifade ettiler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı