İSTANBUL HABERLERİ

Enerji Bakanı Albayrak: Türkiye kişi başı emisyonun en düşük olduğu ülkelerden bir tanesi... 

DHA
13.10.2017 - 15:00Son Güncelleme :
DHA

 

Özgür ALTUNCU /  İdris TİFTİKCİ - İSTANBUL (DHA) - ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sabancı Üniversites tarafından Beşiktaş'ta bir otelde düzenlenen 8. IICEC Uluslararası Enerji ve İklim Forumu'nda konuştu.

Albayrak, Paris iklim zirvesinde Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen gelişmiş ülkeler arasında sayılmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, "Zira Türkiye, dünyayı en az kirleten ülkeler arasında yer alırken, en fazla kirletenlerle aynı kategoride, aynı külfete tabi tutulmaktadır. 2007 rakamlarına göre, Türkiye'nin kişi başına düşen sera gazı salınımına göre Türkiye'nin kişi başına düşen sera gazı salınımı 5.90-6 ton civarında. Çok net söylüyorum. Kişi başı sera gazı salınımında dünyada aynı sınıfta gözüktüğümüz ülkelere bakacak olursak ABD 16.2 ton, Almanya yaklaşık 9 ton, Rusya 11.2 ton, kişi başı sera gazı salınımıyla bu ülkeler nerede, Türkiye nerde? Gelişmiş OECD ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye, kişi başı emisyon miktarının hala dünyada en düşük olduğu ülkelerden bir tanesi"diye konuştu.

Türkiye'nin dünyayı en az kirleten ülkeler arasında yer almasının sebeplerini de sıralayan Bakan Albayrak, " Özellikle sera gazı verilerinin yanında, yenilebilir enerji alanındaki örnek yatırımlarıyla, nükleer enerji dahil, düşük emisyon yatırımlarına verdiği destekle, temiz kömür teknolojilerine alakalı yaptığı yatırımlarla, iklim değişikliğiyle ilgili mücadele ve sürdürülebilirlik alanında sorumluluğunun çok ötesinde bir hassasiyet sergilediği net bir şekilde ortaya konulmaktadır"dedi.  


(FOTOĞRAF) 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Enerji Bakanı Albayrak: Türkiye kişi başı emisyonun en düşük olduğu ülkelerden bir tanesi...  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:40
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı