MUĞLA HABERLERİ

Endüstriyel Orman Kesimine Tepki

IHA
08.08.2015 - 12:08Son Güncelleme :

YARAŞ MAHALLE SAKİNLERİ ORMAN YETKİLİLERİ İLE YAPILAN TOPLANTIDA KESİMİN İPTAL EDİLMESİNİ İSTEDİLER.

IHA

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde başlatılan Endüstriyel plantasyon çalışmaları kapsamında Muğla’nın Menteşe ilçesi Yaraş mahallesinde 25 hektarlık alanda yapılacak kesim çalışması mahalle sakinlerinin tepkisi ile karşılandı.
Türkiye’nin endüstriyel ağaç yetiştirme konusunda Orman Genel Müdürlüğü kanalıyla başlatılan çalışmalar sürerken, Muğla’nın belirli bölgelerinde endüstriyel plantasyon çalışmaları devam ediyor. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü kanalıyla proje dahilinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Menteşe ilçesi Yaraş Mahallesi 25 hektarlık alanda kesim kararı çıktı. Kararın çıkmasının ardından mahalle sakinleri kızılçam ormanlarının kesimine karşı çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya gelen mahalle sakinleri kesim sonrası heyelan yaşanacağını ve orman içindeki para değeri yüksek birçok üründen mahrum kalacaklarını ileri sürdüler.
Mahalle sakinleri, orman içindeki birçok üründen yararlandıklarını belirterek, “Mahallemizin güzelliği bozuluyor, teneffüs ettiğimiz hava kirlenecek, heyelan oluşacak ve orman içindeki mantar, kuzugöbeği gibi ürünlerden faydalanamayacağız. Biz kesime karşıyız. Mahallemizde arıcılık da yapılıyor. Geçen yıl da kesim yapılacaktı. Biz yine tepki gösterdik. Ama bu yıl mahallenin hemen dibindeki çamlık alan için kesim kararı çıkmış. Toplu kesim yaptıktan sonra toplu dikim yapılacakmış. Bu bölgede kuzugöbeği yetişiyor. Avrupa her türlü mantarı üretmesine rağmen kuzugöbeği mantarını üretemiyor. Allah bu ürünü bu bölgeye vermiş. Kuzugöbeğinin yaş kilosu 100, kurusu 750 lira. Bunun bir kısmı ilaç sanayinde kullanılıyor” dediler.
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Türkiye genelinde genel müdürlükçe endüstriyel plantasyon çalışması yapıldığını belirterek, kesilen ormanların yerine ıslah edilmiş tohumlardan daha kısa sürede büyüyen tohumların ekileceğini söylediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Endüstriyel Orman Kesimine Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2015 tarihinde saat 12 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Endüstriyel Orman Kesimine Tepki haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:03
  • Guneş
   07:43
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:02
  • Yatsı
   19:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı