GAZİANTEP HABERLERİ

Endonezya ile Gaziantep arasında yeni köprü kuruluyor

DHA
30.03.2016 - 17:30Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP'e gelen Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi Wardana, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i de ziyaret ederek kente ilişkin bilgiler aldı.

Endonezya ile karşılıklı bir çalışma model oluşturacaklarını ve Gaziantep'in turizm altyapısı, ekonomisi, gastronomisinden daha fazla istifade edilebilmesi sağlayacaklarını belirten Şahin, bu amaca ulaşmak için Endonezya'dan bir şehir ile kardeş şehir protokolü imzalayacaklarını söyledi.

Amaçlarının kentin kalkınma yolculuğunda Gaziantep'e daha çok katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Şahin, "Burada arkeoloji ve gastronomi en önemli gücümüz ama sanayi ve ticaret hacmimiz de unutmuyoruz. Bir büyükelçi gelip iki gün boyunca Gaziantep'i geziyor ve 'biz bu şehir ile çalışmak istiyoruz' diyorsa bu kentin potansiyelinin ne kadar geliştiğini gösteriyordur. Ben ve arkadaşlarım da bu talepleri hızlı bir şekilde yerine getirmek ve bu kente daha çok turist gelmesini sağlamaktır"

Gaziantep'in halı, gıda, makarna, bulgur, ayakkabı ve makine yan sanayi alanında çok iyi olduğunu ifade eden Şahin, Endonezya'nın bu alanları değerlendirebileceğini kaydetti.

Şahin, Endonezya'dan 600 bine yakın Hac ve Umre'ye giden vatandaşların Türkiye üzerinden gittiğini ve bunların Büyükelçi Wardana'nın girişimleri ile Gaziantep'e getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Bu insanlara Gaziantep'in turizm ve gastronomi alanındaki çalışmalarını tanıtmak istediklerini ifade eden Şahin, bu yönde bir altyapı çalışması yapacaklarını belirtti.

Büyükelçi Wardana ise, iki günlük ziyareti esnasında birçok işadamı ile görüştüğünü ve ekonomi alanında daha çok ilişkiler kurmak istediklerini söyledi. Her iki ülkenin 2015 yılında bir toplantıda verdikleri ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkması hedefinin devam ettiğini aktaran Wardana, Türkiye ekonomisinin bu doğrultuda iyi olduğunu kaydetti. Her iki ülkenin G20 üyesi olduğunu, bunun yanı sıra kültürel ve sosyal alanda da ikili çalışmaların yapılabileceğine vurgu yaptı. Wardana, ülkesinden Hac ve Umre ziyaretçisinin yüksek rakamlarda olduğunu ve bu sayının 600 bin dolaylarında bulunduğunu, bu vatandaşları Türkiye üzerinden Gaziantep'e getirebileceklerini yineledi.

Daha sonra Başkan Şahin, misafiri Wardana'ya Gaziantep'e özgün kutnu kumaşı, kravat ve çeşitli hediyeler takdim etti.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Endonezya ile Gaziantep arasında yeni köprü kuruluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 17 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Endonezya ile Gaziantep arasında yeni köprü kuruluyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı