Gündem Haberleri

  Endeavour'un en güzel görüntüsü

  Hürriyet Planet
  18.05.2011 - 12:35 | Son Güncelleme:

  NASA'nın son görevine yolladığı Endeavour uzay aracı, bir yolcu uçağından böyle görüntülendi.

  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 16 yıldan beri görev yapan Endeavour uzay aracını iki gün önce son görevi için uzaya yollamıştı. 100 binden fazla kişinin çıplak gözle tanık olduğu ateşleme, dünyanın dört bir yanındaki televizyonlardan da canlı yayınlandı. Ancak Endeavour’un son yolculuğuna ait en güzel görüntüyü, uzay mekiği fırlatıldığı esnada uçakta olan bir yolcu çekti.

   

  ENDEAVOUR'UN UÇAKTAN GÖRÜNTÜSÜ / Foto Galeri

   

  New York’tan Florida eyaletindeki Palm Beach’e gitmekte olan Stefanie Gordon, TSİ 15.56’da ateşlenen Endeavour’u uçaktan görüntüledi. Uçağın pilotu, Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatılan Endeavour’un görüş alanlarına girebileceğini söyleyince uykusundan kalkan Gordon, bu tarihi fırsatı kaçırmadı.

   

  HEDEFİNE ULAŞTI

  Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bilimsel donanım ve yedek parça taşıyan Endeavour, bugün uzay istasyonuna ulaştı.

   

  Endeavour’un TSİ 13.04 itibariyle, yörüngede Şili’nin 350 km kuzeydoğusunda konumlanmış olan ISS’ye ulaştığı bildirildi.

   

  Endeavour’un taşıdığı STS-134 görev ekibinin lideri Mark Kelly, Endeavour'un ISS'teki kenetlenme platformuyla bağlantısı tam olarak gerçekleşinceye kadar uzay istasyonuna geçme emri vermeyecek.

   

  STS-134 ekibinin görevi 12 gün sürecek. Endeavour, ISS’ye 2 milyar dolar değerinde Alpha Magnetic Spectrometer parçacık detektörünü ve çeşitli yedek parçalar taşıdı. Parçacık detektörü, kozmik ışınları analiz ederek karanlık madde ve karşıt madde gibi uzayın halen sırrı tam olarak çözülemeyen bileşenlerini inceleyecek.

   

  Endeavour, ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’ne 1 Temmuz günü dönecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı