Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Endeavour son görevine çıktı

  Hürriyet Planet
  17 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mayıs 2011 - 16:56

  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 16 yıldan bu yana hizmet veren uzay mekiği Endeavour, son yolculuğuna çıktı.

  İki hafta önce uzaya gönderilmesi planlanan ancak teknik bir arıza nedeniyle fırlatılması ertelenen Endeavour, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) donanım götürmek için bugün TSİ 15.57’de fırlatıldı.

   

  Endeavour’un komutası, Ocak ayında uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan ancak sağlığına kavuşmayı başaran Temsilciler Meclisi üyesi Gabrielle Giffords’un astronot kocası Mark Kelly’in elinde olacak. Eşi Kelly'i uğurlamak için Giffords da Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’ne geldi.

   

  NASA’lı yetkililer, iki hafta önce yaşanan teknik arızanın giderilmesinin ardından Endeavour’un ateşlenmesi öncesi bir sorun yaşanmasını beklemediklerini belirtmişti.

   

  ENDEAVOUR SON YOLCULUĞUNA ÇIKTI / Foto Galeri

   

  YARIM MİLYON KİŞİ İZLEDİ

  STS-134 görevinde yer alacak Kelly ve 5 kişilik ekibi, ateşlemenin yapılacağı Kennedy Uzay Merkezi’ne geldikten sonra basın mensuplarına poz verdi.

   

  Kelly ve ekibi, 16 gün sürecek görevlerinde ISS’ye 2 milyar dolar değerinde bir deney takımı ve istasyon için yedek parçalar yükleyecek.

   

  NASA, ateşleme için 45 bin kişiyi davet etti. Ayrıca, çevredeki yerleşim birimlerinden ateşlemeyi izlemeye yarım milyon ABD'li geldi.

   

  NASA’nın, Endeavour’un ardından emekliye ayrılacak son uzay mekiği, Temmuz ayında son görevine çıkacak olan Atlantis.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı