« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Enceladus üzerindeki çizgilerin gizi aydınlandı

Cassini uydusunun 14 Temmuz’da küçük buz uydusuna 180km kadar yaklaşarak görüntü almasından sonra Enceladus’un güneş sisteminde jeolojik açıdan etkin olan ender gökcisimlerinden biri olduğu anlaşıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Cassini sondası çapı ancak 500km olan uydunun güney kutbunda 130km uzunluğunda olan ve birbirine 40km mesafeyle paralel uzanan çok sayıda çizgi görüntüledi. Cassini ekibi tarafından "kaplan çizgileri" olarak adlandırılan bu oluşumlar özellikle de sıcaklıklarıyla dikkat çekiyorlar.

Çizgiler çevrelerinden birkaç derece daha sıcaklar. Bilim adamlarının edindikleri bilgilere göre bunlar içinden su buharı ve minik buz kristallerinin çıktığı yarıklar. Yeni oluşan kristalimsi buz beyaz görünürken, kozmik ışın bombardımanı yüzünden amorf bir yapıya bürünen eski buz gri renkte yansıyor fotoğraflarda.

Bu süreç sadece birkaç on yıl devam ettiği için çizgilerin çok genç olduğunu söyleyen Cassini ekibi, on ile bin yıllık bir tahminde bulundu. Çizgilerden anlaşıldığı üzere kristalimsi taze buz sürekli yenilenmekte diyor Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Bonnie Buratti. Ancak bu jeolojik süreç için gerekli ısının nereden geldiği bilinmiyor henüz.

Bunları da Beğenebilirsiniz