En zengini ‘Hollande vergisi’ kaçırıyor

Hürriyet Haber
09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Louis Vuitton’un sahibi Fransız Bernard Arnault Belçika vatandaşlığı için başvurdu

FRANSA’nın en zengin ismi Bernard Arnault, ‘zengin vergisi’nden kurtulmak için Belçika vatandaşlığına geçmeye hazırlanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’nin ülkedeki vergi dengesizliğin önüne geçmek için zenginlerden daha fazla vergi alınacağını açıklamasının ardından, yeni uygulamadan kaçmak için Fransız vatandaşlığını gözden çıkaran ilk iş adamı oldu. Dünyanın en büyük lüks tüketim gruplarından Louis Vuitton’un (LVMH) başındaki Arnault’un ardından pek çok ismin de vatandaşlıktan çıkmaya hazırlandığı öne sürüldü. 63 yaşındaki milyarder Arnault gibi Belçika vatandaşı olmak için başvuran Fransız sayısının 47 bine ulaştığı belirtildi. Ancak Belçika devletinin, vatandaşlık için en az 3 yıl Belçika’da ikamet etmiş olma şartı aradığı ifade edildi. Fransa’nın birinci, dünyanın en zengin dördüncü ismi olan Arnault’un Paris’te yaşadığı ancak Brüksel’de bir evi olduğu için Belçika vatandaşlığı hakkı bulunduğu kaydedildi.

Kesinlikle uygulanacak

Seçimlerde, yıllık kazancı 1 milyon Euro’nun üzerinde olan Fransız vatandaşlarından yüzde 75 oranında gelir vergisin alınacağını söyleyen Francois Hollande’nin, yeni düzenlemenin ardından bu planı uygulamaya koyması bekleniyor. Ancak zenginlerin ülkeden kaçmasını istemeyen Fransız hükümeti, bu oranı aşağı çekmek için yeni bir düzenleme hazırlıyor. Hükümetin, 1 milyon Euro olan sınırı 2 milyon Euro’ya yükselteceği ve sermaye kazancını vergilendirmenin dışında tutması bekleniyor. Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici de cuma günü yaptığı açıklamada hükümetin ‘zengin vergisi’ uygulamasını kesinlikle uygulanacağını vurgulamıştı.

ABD’ye de kaçmıştı

Zengin vergisi’nin 2013 bütçe planlamasıyla birlikte tanıtılacağı belirtilirken, hükümetin eylül ayı sonunda programın detaylarını açıklayacağı ifade edildi. Yaklaşık 31 milyar Euro’luk kişisel serveti olduğu tahmin edilen Arnault’un, Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yakın arkadaşlarından biri olduğu hatırlatıldı. 1981 yılında Fransa’nın eski Sosyalist Cumhurbaşkanı Froncois Mitterdrand’ın göreve gelmesiyle birlikte Arnault o dönemde de
ABD’ye kaçlmış ve hükümetin uygulamaya başladığı sıkı ekonomik önlemlerden korunmak için 3 yıl boyunca orada yaşamıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı