Gündem Haberleri

GÜNDEM

  En zararlı meslek define avcılığı

  Hürriyet Haber
  26.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.04.1998 - 00:01

  Define avcıları, hem sahte haritalarla vatandaşları kandırıp milyonlarca lirasını çarpıyor, hem de tarihi eserlere onarılamayacak zararlar veriyorlar.

  define avcılığı, özellikle yoksulluğun yaygın olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir ‘‘sektör’’ haline geldi. Maddi rahatlık peşindeki vatandaşlar, biriktirdikleri üç beş kuruşu sahte haritalara yatırıyorlar.

  Erzurum Müze Müdürü Mustafa Erkmen, define avcılarının kaçak kazılarla Doğu Anadolu Bölgesi'nde tarihi eserleri tahrip ediklerini söyledi. Erkmen, kaçak kazıların genellikle gece yapıldığını ve emniyet güçlerinin daha sonra haberdar olduğunu belirterek ‘‘Bölgedeki çok sayıda tarihi eser, define avcıları tarafından tahrip edilmiş durumda’’ dedi. Define avcılarının türbeleri de tahrip ettiğini anlatan Erkmen, ‘‘Definecilerle mücadele çok zor. Bölgede çok sayıda defineci var. Bu iş neredeyse bir sektör haline geldi’’ diye konuştu.

  Tarihi eser bakımından hayli zengin olan Doğu Anadolu Bölgesi'nde tahrip olan eser sayısının her geçen gün arttığına dikkati çeken Erkmen, bir imamın görev yaptığı camide, tarihi eser arayarak camiyi tahrip etmesine bile rastlandığını söyledi. Bölgede bazı kişilerin saf vatandaşları sahte haritalarla aldatarak dolandırdıklarını kaydeden Erkmen, şöyle konuştu: ‘‘Bazı uyanıklar, düzenledikleri sahte haritaları vatandaşlara büyük paralar karşılığında satıyor. Vatandaşlar da bu haritalarla define arıyor. Kendilerini genellikle gayrimüslim olarak tanıtan ve dedelerinin bu yöreden göç ettiğini söyleyen uyanıklar, uyduruk define haritaları ile insanları dolandırıyor.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı